Palm Oil Scanner na GooglePlayPalm Oil Scanner na AppStoreNepal prales v motoru28denní výzva Zatočte s palmáčem1. únor - Den bez palmového oleje

nahoru

Stručné
info
Certifikace
ano/ne?
Očitá
svědectví
Chci
se zapojit
Chci
vědět víc

Videa

Pomozte nám rozšířit databázi

Seznamte se s problematikou palmového oleje prostřednictvím krátkých filmů, spotů a rozhovorů.

Stanislav Lhota: Pralesy se kácí kvůli západní spotřebě

24. 12. 2018

Rozšiřování plantáží palmy olejné ničí životní prostředí mnoha živočichů, včetně vzácných primátů. Vlády zemí v tropickém pásmu jsou ale často jen slabým protihráčem nadnárodních firem. Jak těžké je vzbudit ekologické uvědomění v Indonésii? Proč hrozí tamní přírodě nedozírné škody kvůli čínskému plánu Jeden pás, jedna cesta? Hostem Interview Plus je primatolog a ekolog Stanislav Lhota, kterého se ptá moderátor Jan Bumba.

Stanislav Lhota / Petr Havel / palmový olej - Debatní klub

23. 10. 2017

O palmovém oleji, spotřebitelských návycích a zemědělských praktikách v globálních souvislostech. Český primatolog, zoolog a ochránce indonéského životního prostředí Stanislav Lhota debatuje s agrárním analytikem, novinářem na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí Petrem Havlem na téma vztahující se k pěstování palmy olejné a s tím spojené problematiky palmového oleje.

Kdo platí, když nakupuješ?

22. 10. 2015

Děkujeme vám, že nejste lhostejní k problémům, které se nás možná na první pohled přímo netýkají, ale ovlivňují život na celé planetě. Pojďme tuto myšlenku šířit dál. Vy nám v tom můžete pomoci a to jednoduchým sdílením tohoto videoklipu. Díky.

Palmový olej dětskýma očima

25. 5. 2015

Děti z pražské filmové školičky Aeroškola letos pracovaly na projektu, který se týká palmového oleje. Děti si samy vymyslely scénář, podle kterého vytvořily kulisy a loutky, a pak to celé naanimovaly. Hlavně ale o tom, co jedí, začaly víc přemýšlet a řešit to se svými kamarády ve škole a se svými rodiči a mezi sebou. A co vy? Víte, co jíte?

Strážci pralesů: animace o palmovém oleji (titulky)

19. 2. 2014

Palmový olej je látka obsažená v tisících výrobcích, které používáme každý den. Ale palmový olej má špinavé tajemství: ničení lesů. Každý rok se tisíce hektarů indonéského deštného pralesa a rašelinišť - nejvíce biologicky rozmanitých oblastí na planetě - jsou zničeny, aby udělali cestu pro nové palmoolejné plantáže. Nesmíme ničit lesy pro palmový olej - řešení existují a některé společnosti jsou na dobré cestě k zodpovědnému palmovému oleji. Musíme však přijmout naléhavá opatření!

Palmový olej na Borneu

9. 6. 2013

Rozhovor o tom, jak se každý den všichni podílíme na likvidaci deštných pralesů na Borneu i jinde v tropech - z pohodlí našich domovů v Evropě. Nezbývá mnoho času a činy každého z nás mají význam.

Indonésie: Zkáza kvůli palmovému oleji

2009

Krátký dokument o tom, jak palmové plantáže v Indonésii vytlačují vše živé. Z palmového oleje se stává stále důležitější komodita a podle odhadů ho v sobě obsahuje každý desátý výrobek na trhu. A zatímco Evropa si na něj pořád zvyká, země jihovýchodní Asie na něm postavily svou ekonomiku. Vedle potravinářského a chemického průmyslu totiž slouží i jako alternativa k fosilním palivům a možná odpověď na hrozící energetickou krizi. Obrovský boom pěstování palmy olejné s sebou ale samozřejmě nese i problémy. Neúměrně zatěžuje životní prostředí a lidé tak stojí před dalším důležitým rozhodnutím.

 

Další

Jak nám výrobci lžou o palmovém oleji (A DOST!)

19. 12. 2016

Proč se kvůli palmovému oleji čeká největší migrační vlna? Čím při pečení nahradit rostlinné tuky, které ho obsahují? A jak nám výrobci potravin lžou, když tvrdí, že jejich dobroty s palmovým olejem jsou tradiční.

O palmovém oleji v TV Šlágr

1. 7. 2016

O kácení a vypalování pralesů kvůli palmovému oleji mluvila v TV Šlágr Kateřina Holubová z Greenpeace.

Jak moc škodí palmový olej?

26. 5. 2016

Institut pro veřejnou diskusi - záznam přednášky. Program a prezentace jsou dostupné zde.

Biopaliva a palmový olej

15. 3. 2016

Stanislav Miler prezentuje své zkušenosti a informace s využíváním Palmového oleje pro výrobu biopaliv. Příspěvek na semináři "Bránit se palmovému oleji" pořádaném poslankyní Olgou Havlovou 15.3.2016 v Parlamentu ČR.

Palmový olej = mor 21. století

20. 12. 2015

V čem všem je palmový a palmojádrový olej a tuk? Budete překvapeni. A v čem naopak není?

Katastrofa jménem palmový olej

13. 12. 2015

V čem všem je palmový a palmojádrový olej a tuk? Budete překvapeni. A v čem naopak není?

VLADIVOJSKO - Bojkotuj palmový olej

18. 11. 2015

Hudební skupina VLADIVOJSKO natočila píseň "Bojkotuj palmový olej". Informace o písni se dostala i do bulváru, který sice není solidním médiem, nicméně cílí právě na ty masy, které se jinak mnohem složitěji daří k environmentálním tématům přitáhnout.

Palmový olej - význam ve výživě a využití v potravinářském průmyslu

13. 11. 2015

Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. sdílí své zkušenosti a informace o zdravotních vlivech a využití palmového oleje ve výživě a v potavinářském průmyslu. (délka 55 min.)

Potraviny nebo biopaliva?

13. 11. 2015

Stanislav Miler sdílí své zkušenosti a informace o cestování autem na použitý rostlinný olej a o vlivech využívání kapalných biopaliv na životní prostředí a dostupnost potravin. Záznam přednášky z podzimní akce Koalice proti palmovému oleji. (délka 0:56 h)

10 let v Bornejském pralese

13. 11. 2015

Záznam přednášky Stanislava Lhoty z podzimní akce Koalice proti palmovému oleji. (délka 1:20 h)

Za indonéské požáry může světová poptávka po oleji, lidé nevidí i čtyři měsíce slunce, říká novinář

9. 11. 2015

Požáry nejsou v Indonésii nic nového, opakují se každoročně, říká novinář žijící v Jakartě Pavel Zvolánek. Svět má podle něj zájem o laciný olej, tak se do toho Indonésie pustila tímto způsobem.

Požáry ničí indonéské pralesy - Stanislav Lhota ve Studiu 6

5. 11. 2015

Rozsáhlé požáry sežehly v Indonésii více než tři miliony hektarů země. Na evakuaci se připravují desetitisíce lidí, v některých městech na ostrovech Borneo a Sumatra je kvůli kouři vidět jen na několik málo metrů. Přes půl milionu Indonésanů trpí akutní infekcí dýchacích cest.

Reklama, u které Doritos nestojí o to, abyste ji viděli

11. 1. 2015

Nemilovali bychom je, kdybychom věděli, z čeho jsou vyrobené...

Chance to Change - Anne Dawydowa

29. 1. 2014

Dobrovolná veterinářka, momentálně pracující v centru KWPLH v Balikpapanu v Indonésii. Rovněž se připojila ke kampani Chance to Change, informující o tom, jak náš konzumní život ovlivňuje situaci na druhé straně planety, a o tom, co může každý udělat pro zlepšení situace.

Chance to Change - Vražedné Palmy

6. 1. 2014

Video ke kampani Chance to Change, která informuje o tom, jak náš konzumní život ovlivňuje situaci na druhé straně planety, a o tom, co může každý udělat pro zlepšení situace.

Biopaliva - ekologie naruby?

24. 12. 2013

Biopaliva, stále naléhavější téma, které se dotýká každého z nás. Biopaliva zdražují pohonné hmoty, ale současně jsme méně závislí na dodávkách ropy. Jsou skutečně ekologická, tak jak si předsevzala Evropská unie?

Chance to Change - Martin Dejdar

11. 12. 2013

Martin několikrát navštívil Indonésii v době, kdy jeho rodiče pracovali na zastupitelském úřadě, a tak natočil video ke kampani Chance to Change, informující o tom, jak náš konzumní život ovlivňuje situaci na druhé straně planety, a o tom, co může každý udělat pro zlepšení situace.

International Animal Rescue - Šokující záběry hladovějících orangutanů a odlesňování

5. 4. 2013

Tým International Animal Rescue zachránil ze zpustošených pralesů na Borneu již několik samic orangutanů.

Příběh věcí

21. 10. 2011

Příběh věcí je 20ti minutový animovaný film poukazující na pozadí produkce a spotřeby zboží od těžby až po prodej, užívání a likvidaci. Produkce „věcí" ovlivňuje životy lidí a životní prostředí všude na světě, prestože většina tohoto dění je skryta našemu pohledu. Autorka a vypravěčka filmu v jedné osobě, Annie Leonard, kriticky nahlíží na vzrůstající spotřebu a důsledky konzumního chování a volá po změně směrem k udržitelnějšímu způsobu života.

Onslaught(er) - film o palmovém oleji

9. 6. 2010

Komsmetika Dove je součástí koncernu Unilever. Jako největší nákupce palmového oleje na světě má Unilever mimořádnou odpovědnost, aby pomohl vyčistit průmysl, který stojí za tolika zničenými lesy.

Nestle, Kitkat, Orang-Utans

24. 3. 2010

Čokoládové tyčinky obsahují palmový olej. 80 % pochází z Malajsie a Indonésie. Kvůli palmovým plantážím je v Indonésii vykácen deštný prales o rozloze 300 fotbalových hřišť. Každou hodinu...