Palm Oil Scanner na GooglePlayPalm Oil Scanner na AppStoreNepal prales v motoru28denní výzva Zatočte s palmáčem1. únor - Den bez palmového oleje

nahoru

Stručné
info
Certifikace
ano/ne?
Očitá
svědectví
Chci
se zapojit
Chci
vědět víc

Hledáme Vánoce bez palmáče

Členové Koalice proti palmovému oleji hledají Vánoce, které se jakoby vytratily v záplavě extrémního konzumu.

Je to pomoc potřebným? Podpora projektů usilujících o férovější a lepší svět pro nás všechny? Dárky bez obalu nebo s originálním balením, co dům dal? Platí i o Vánocích, že méně je více? Jsou pro vás vlastně nejlepšími dárky zážitky s blízkými lidmi? A jaké jste našli své Vánoce vy?

Sledujte seriál tady na webu nebo na Facebooku.

Tradiční vánoční cukroví bez palmáče

„Vánoční svátky mám spojené s tradicemi a s činnostmi, které dělávaly už naše prababičky. Každému se určitě stane, že v době adventní chce stihnout co nejvíce aktivit a řadu věcí si raději koupí hotových. Ale vždyť pečení cukroví je jedna z nejoblíbenějších činností dětí! A že se to pak nesní? To je pravda, ale dostala jsem nápad: Co takhle část toho kvalitního domácího cukroví, pečeného a zdobeného s našimi dětmi, darovat někomu, o kom víme, že si ho nemůže finančně dovolit? Maminky samoživitelky, osamělý senior tři patra pod vámi a tak dále. Zeptejme se, kdo by o takový dárek stál! Já jsem se rozhodla, že založím tradici a každý rok se o polovinu svého cukroví s někým podělím. Letos to budou prodejci časopisu Nový prostor z Brna a z Prahy,“ popisuje svůj recept na hřejivější Vánoce Lucie Barošová, mj. autorka výstavy Cesta palmového oleje a členka Koalice proti palmovému oleji.

Aby přípravy na tradiční a zároveň k přírodě přátelské pečení veřejnosti usnadnila, vydala Lucie Barošová již druhé rozšířené vydání „bezpalmové“ kuchařky tradičního vánočního cukroví. Umělecké fotky do kuchařky zhotovil fotograf Vít Mádr a jako výraz podpory je Koalici věnoval.

Zobrazit kuchařku

Šetrné dárečky i pro naše mazlíčky

Předseda ČSOP JARO a záchranné stanice v Jaroměři, David Číp, radí ohledně dárků pro naše domácí mazlíčky: „Nejsmutnější je, když milovníci zvířat nevědomky způsobují utrpení jiným zvířatům jen proto, že nedokáží domyslet důsledky našeho spotřebitelského chování, a to i vzhledem k potřebám našich mazlíků. Dnes už se naštěstí začínají objevovat i první česká ekologicky šetrná krmiva pro psy a kočky, jako třeba na dogg.cz. Bohužel ale v řadě krmiv pro domácí i hospodářská zvířata se často stále s palmovým olejem setkáváme.

Dalším dosud málo známým problémem je skutečnost, že tolik lákavé krmení zvířat v ohradách často nebývá skutkem. Nezřídka se stane, že ovečky nebo koníci v křečích bojují o život, a to “jen” díky tomu, že jim v ohradě přistál kousek pečiva, jenže od desítek a desítek kolemjdoucích. Zvířata sami nekrmte, poptejte, jaké vhodné krmivo můžete donést, a odevzdejte je přímo chovatelům nebo ošetřovatelům. Přilepšení na Vánoce jistě ocení každá záchranná stanice. Našim pacientům většinou udělají radost (bio)jablka, (bio)mrkve nebo třeba tvrdé pečivo, zrní - zejména slunečnice a ovesné vločky. Pokud chceme přilepšit vodním ptákům, tak je lepší místo pečiva volit třeba zeleninové natě, slupky od jablek, listový salát, čínské zelí nebo strouhanou mrkev. Drobné ptactvo uvítá zejména slunečnici, ovesné vločky a vlašské ořechy. Naopak nemůžu doporučit průmyslově vyráběné "lojové koule", které nezřídka obsahují velmi nekvalitní tuk, včetně tuku palmového.“

Místo dárkových košů do bezobalu klušu

Dárkové koše jsou docela vděčnou volbou, ale i tady to jde jinak. „Já jsem letos objevila výhody přirozeně “bezpalmového” bezobalového obchodu. Připadá mi skoro až kouzelné chodit na nákup s doma šitými látkovými pytlíčky. Dají se bez problému používat i při nákupech v supermarketech namísto pro zvířata nebezpečných igelitových sáčků. Bylo pro mě překvapující, že nemají jen mouku, těstoviny nebo luštěniny, ale i mléčné výrobky ve skle z blízkých farem. Jako dárky zvítězily nádoby na studené a teplé nápoje na cesty a šetrně vyráběná mýdla a balzámy na rty v doplnitelných papírových obalech od českých a slovenských malovýrobců, které tímto způsobem ráda podpořím. Vypadají perfektně zabalené například do starých map, novin, notových zápisů nebo látkových pytlíčků a šátků. Nebo jednoduše stačí schovat použité obaly do krabic s vánočními potřebami zase na příští rok, ale to asi každý zná,“ popisuje svou zkušenost Martina Mayerová, naše ekolektorka. Dokonce existuje i mapa bezobalových obchodů mapa.reduca.cz a je dost pravděpodobné, že i vy nějaký ve svém okolí máte.

Pomahamprirode.cz

Pro ty, kteří by rádi letos zapomněli na shon a stres z hledání vhodných a zároveň k přírodě přátelských dárků, je zde nabídka benefičního prodeje drobných ekologických předmětů třeba na www.pomahamprirode.cz. „Tyto dárky potěší kupujícího i obdarovaného a zároveň podpoří projekty na ochranu přírody. Vedle dárkových certifikátů na podporu ochrany české i tropické přírody v nabídce najdete předměty jako ptačí budky, krmítka, hmyzí hotely, ježčí pelíšky, ale také ekologicky šetrné látkové tašky, originální prkénka do kuchyně ve tvaru siluet ptáků a savců i spoustu dalších dřevěných drobností s nádhernými zvířecími motivy jako skvělý eko-dárek pro naše nejmenší,“ popisuje své tipy na odolávání návalu předvánoční horečky Břeněk Michálek, správce Ptačího parku Josefovské louky České společnosti ornitologické, který se na benefičním prodeji podílí.

Kosmetika bez palmáče

Naše mluvčí Kateřina Holubová skoncovala se stále oblíbenými vánočními balíčky palmové kosmetiky po svém: „Jak se říká, největší radost udělá dárek, který pro druhého vyrobí člověk sám. Vím, že to neplatí vždy, ale v posledních letech jsem se velmi zhlédla ve výrobě domácí kosmetiky, která se skládá z velmi kvalitních a k přírodě šetrných surovin bez palmového oleje a koktejlu barviv a umělých konzervantů. Kromě toho také ve skleněné nádobě ozdobené přírodními materiály a zkrášlené nejrůznějšími kreativními nápady a vzkazy vypadá takový dárek zkrátka skvěle. Oblíbené mám nejrůznější krémy, zubní pasty, ústní vody nebo balzámy na rty. A kromě jiného je výroba takovýchto dárků v době předvánočního shonu skutečně příjemným odreagováním. Jako další dárky s přidanou hodnotou, díky kterým člověk sníží spotřebu plastů představujících stále větší problém především ve světových oceánech, jsem si oblíbila například cestovní lahve, hrnky nebo brčka ze skla, kovu, bambusu a jiných přírodních a rozložitelných materiálů.“

Něco navíc se také dozvíte v naší vánoční tiskové zprávě Hledáme Vánoce.