Palm Oil Scanner na GooglePlayPalm Oil Scanner na AppStoreNepal prales v motoru28denní výzva Zatočte s palmáčem1. únor - Den bez palmového oleje

nahoru

Stručné
info
Certifikace
ano/ne?
Očitá
svědectví
Chci
se zapojit
Chci
vědět víc

Jak se zapojit?

Možností je spoustu a pomoci může každý! Níže najdete pár tipů.

 

Měníme svět změnou vlastních myšlenek, slov a činů.

 

 1.

Vyhýbejme se výrobkům, které obsahují palmový olej. Od konce roku 2014 mají výrobci povinnost uvádět na obalech potravin přesné druhy použitých rostlinných olejů. Při nákupech můžete vyzkoušet aplikaci, odkud také můžete poslat stížnost výrobci.

Palm Oil Scanner na GooglePlayPalm Oil Scanner na AppStore

 2.

Vyzkoušejme si bez palmového oleje jeden, dva či tři dny, nebo s ním spolu s námi skoncujme jednou provždy. Zkusme si projít naší 28-denní výzvu Zatočte s palmáčem.

28denn vzva Zatote s palmem

 3.

Upřednostňujme evropské oleje jako slunečnicový, řepkový, olivový, lněný, konopný a řadu dalších. Vyhýbejme se smaženým jídlům. Namísto fritování pečme a vařme si sami z čerstvých lokálních ingrediencí.

Jak při pečení nahradit margaríny

 4.

Informujme o problému známé ve svém okolí. Můžeme si k tomu vytisknout pár letáčků.

Materiály k tisku

 5.

Při svých nákupech říkejme prodávajícím, že chceme výrobky bez palmového oleje a proč. Napišme výrobcům, ať palmový olej nahradí tuzemskými oleji.

Vzorová komunikace s výrobci

 6.

Volme svou peněženkou výrobky firem, které jsou odpovědné k životnímu prostředí, tedy i našemu zdraví.

 7.

U kosmetiky a drogerie se s palmovým olejem nejčastěji setkáme pod názvem „sulfate laureth sodium“ (pěnivá složka většiny mycích, pracích a čisticích prostředků), nebo „glycerín“ (přísada v hydratačních krémech a mýdlech, jako zvlhčovadlo v zubních pastách), pod označením „mýdlo“ nebo „aniontové a neiontové povrchně aktivní látky“ (tenzidy). Jistotu získáme po dotázání výrobce.

 8.

Dopřejme stravu bez palmového oleje i našim domácím mazlíčkům.

 9.

Snažme se v případě vajec a mléčných výrobků používat ty z tuzemských biochovů. Máme tak jistotu, že zvířata žijí v důstojnějších podmínkách a nebyla krmena ani palmovým olejem v biokvalitě. Omezujme konzumaci masa.

10.

Omezme automobilovou dopravu. Palmový olej je i součástí pohonných hmot. Vyražme na kole, pešky nebo alespoň hromadnou dopravou.

11.

Staňme se členy, sympatizanty či dobrovolníky Koalice proti palmovému oleji a tím se ještě více zapojme do řešení tohoto problémů.

Stát se členem nebo dobrovolníkem

12.

Pokud můžeme, podporujme ochranářské organizace alespoň malými pravidelnými částkami, například odpovídající naší hodinové mzdě.

Podpořit Koalici proti palmovému oleji

13.

Od roku 2016 existuje snaha o řešení problému i na duchovní úrovni. Vznikla společná modlitba za pralesy, ke které se můžeme přidat v klidu svých domovů každé úterý ve 20 hodin.

Modlitba za pralesy

14.

Přidejme se k akci Mezinárodní den bez palmového oleje, který připadá na 1. únor, a dejme o něm vědět i ostatním. Vyzkoušejme bez palmového oleje jeden, dva či tři dny, nebo s ním skoncujme jednou provždy.

Více o Dni bez palmového oleje