Palm Oil Scanner na GooglePlayPalm Oil Scanner na AppStoreVanoce bez palmaceNepal prales v motoru28denní výzva Zatočte s palmáčem1. únor - Den bez palmového oleje

nahoru

Stručné infoSvědectvíChci se zapojitChci vědět víc

1. únor – Den bez palmového oleje

Ročník 2018 sledujte ZDE na Facebooku.

 1.

Vyzkoušejte si bez palmového oleje jeden, dva či tři dny, nebo s ním spolu s námi skoncujte jednou provždy. Zkuste si projít naší 28-denní výzvu Zatočte s palmáčem.

 2.

Pojďme také znovu napsat těm firmám, které se na rozdíl od řady jiných stále ještě nepolepšily. Zde je web, se kterým je to nyní mnohem jednodušší, nebo můžete využít vzorovou komunikaci v češtině nebo v angličtině.

 3.

Ke kontrole Vašich oblíbených výrobků NOVĚ můžete využít mobilní bič na palmáč - mobilní aplikaci Palm Oil Scanner pro Androidy i Apple. Po naskenování výrobku s palmovým olejem též NOVĚ můžete zaslat "Stížnost" přímo výrobci. Zadejte svůj osobní e-mail, upravte text dle potřeby a tlačítkem OK odešlete. Při procházce mezi regály tak během minutky zvládnete naposílat desítky e-mailů. (Pokud to nevidíte, potřebujete upgrade nebo chybí e-mail výrobce.)

 4.

Ke kampani můžete kromě podepisování petic a nekupování výrobků s palmovým olejem přispět i dalšími způsoby. V Koalici proti palmovému oleji stále hledáme další dobrovolníky pro celonárodní kampaň. Chcete-li se zapojit, podrobné informace naleznete zde.

 5.

Sdílejte, prosím, informace a letáčky o akci na svých webech, profilech, e-mailem nebo si je vytiskněte a rozdávejte v obchodech, školách, lékárnách, ordinacích, zoo, WC - zkrátka, kde Vás napadne. Děkujeme!

1. únor - Mezinárodní den bez palmového oleje

1. únor - Mezinárodní den bez palmového oleje

1. únor - Mezinárodní den bez palmového oleje

1. únor - Mezinárodní den bez palmového oleje


Nevíte, kde začít? | Ukázka bezpalmového dne
Jak komunikovat s firmami? | Historie Dne bez palmového oleje


 

Nevíte, kde začít?

 1.

Ti, kteří nejsou do problematiky palmového oleje zatím natolik zasvěceni, si mohou přečíst základní informace nebo shlédnout zajímavý dokument Zelená poušť, který popisuje dopady produkce pěstování palmy olejné na indonéskou přírodu i obyvatele.

 2.

Dále si zkuste projít 14 bodů v sekci Chci se zapojit nebo

 3.

Přečtěte si, jak by takový bezpalmový den mohl vypadat.

Ukázka bezpalmového dne

Nabídka cereálií bez palmového oleje se za poslední rok hodně rozšířila. Již pár týdnů je možné sehnat i čokoládovou pomazánku bez palmového oleje, navíc vyrobenou v ČR. Taktéž z běžného pečiva se už „palmáč“ postupně stěhuje. Např. výrobky z listového těsta, koblihy, některé vánočky či záviny palmový olej bohužel pořád ještě obsahují. Nezapomínejme u toho také hlídat obsah cukrů a pokud můžeme, připravujeme si snídani vlastními silami ze základních surovin. Pokud nejsme vegani (což je z hlediska životního prostředí ta nejšetrnější varianta) a pijeme mléko či si připravujeme vajíčka na másle, snažme se alespoň tentokrát použít vejce i mléko z tuzemských ekochovů. Máme tak jistotu, že zvířata žijí v důstojnějších podmínkách a nebyla krmena ani palmovým olejem v biokvalitě.

Posilněni snídaní vyrážíme za povinnostmi všedního dne. Auto, a zejména pak pokud je dieselové (biopaliva jsou přimíchávána i do běžné nafty), necháme doma a vyrážíme na kole, pešky či alespoň hromadnou dopravou. Cestou se stavíme v našem oblíbeném pekařství, kde se zeptáme, které konkrétní výrobky neobsahují palmový olej, abychom je mohli při nákupu preferovat dnes i zítra.

Zavedeme řeč na téma „Dne bez palmového oleje“ a pokoušíme se nenásilně přesvědčit naše rodiče, přátele a kolegy, ať to s námi také zkusí - alespoň ten jediný den v roce. A společně spolu naplánujeme „bezpalmový“ oběd.

Pokud si nestihneme připravit oběd doma, je naštěstí čím dál více restaurací, které palmový olej nepoužívají. Zkoušíme si těch pár v našem okolí obvolat s dotazem, jak jsou na tom ony, a podle toho se rozhodujeme, do které s přáteli zajedeme, respektive lépe zajdeme. Jestliže žádnou nenacházíme, vyhýbáme se alespoň smaženým jídlům - ostatně je to daleko zdravější. A protože není vše jen o palmovém oleji, zkusíme alespoň dnešní oběd zvládnout bez masa už jen proto, že zvířata v běžných velkochovech jsou totiž většinou živena směsmi obsahujícími palmový olej nebo také sóju, kvůli jejíž produkci dochází k masivnímu kácení pralesů a ničení dalších hodnotných ekosystémů v Jižní Americe. Domluvíme se s přáteli, že bychom si pro podporu našeho zdraví i přírody mohli dopřávat bezpalmové obědy častěji než jednou za rok.

Dáme svým přátelům na sociálních sítích (nebo těm, které potkáme osobně) vědět, že dnešní oběd byl pro nás (opět) bezpalmový a že dnes to bylo obzvláště důležité. Odkážeme je na tuto výzvu a poprosíme je, ať nás „lajknou“ - čím více nás bude, tím větší vyšleme signál pro trh i politiky, že jsme odhodláni skoncovat s ničením přírody i našeho zdraví. Jako sladkou tečku vybíráme opět jen bezpalmové dobroty. A pozor na zákusky - i když existují cukrárny, které palmový tuk nepoužívají, většina jich zatím je bohužel stále s palmáčem. Dáme v naší oblíbené cukrárně vědět, že chceme změnu.

Ani při nákupu v obchodě nepolevujeme v nakupování pouze bezpalmových výrobků. Pokud už patříme ke stále větší mase lidí, kteří se palmáči vyhýbají celoročně, zkoušíme ještě náročnější krok: kupovat k životnímu prostředí pouze nejšetrnější výrobky - tedy ideálně původem z našeho regionu, ekofarem, s šetrnými obaly (nejšetrnější obal je žádný, případně takový, který používáme opakovaně) atd. I zde na webu najdete přehled některých takových firem.

Což takhle opravdu lehkou a zdravou večeři v podobě ovocné či zeleninové mísy, nejlépe od místního farmáře či ještě lépe z naší vlastní (bio)zahrady(ádky)?

Usínáme s hřejivým pocitem, že dnešní den jsme strávili opravdu odpovědným způsobem a plánováním, co příště zkusíme ještě zlepšit. Kéž by i všechny naše další dny byly stejné či ještě lepší! :)

Jak komunikovat s výrobci?

 1.

Podívejte se na vybraný přehled firem, se kterými jsme již jednali a o nichž víme, že palmový olej používají. Kontakty na ostatní firmy najdete zde. Samozřejmě je možné, že firmy svou technologii již pozměnily a od palmového oleje upustily nebo tak hodlají k určitému datu učinit.

 2.

Na přehled firem, u kterých máme ověřeno, že palmový olej nepoužívají, se můžete podívat zde.

 3.

Ti jazykově nadanější z vás mohou psát i firmám v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Balkáně či Pobaltí. Budou to první vlaštovky, které mohou výrazně podpořit naše snahy rozšířit kampaň do dalších zemí východní Evropy, a výrazně tak zvýšit tlak na nadnárodní korporace.

 4.

Při komunikaci s firmami můžete využít dokument Pět nejčastějších omylů a také vzorovou komunikaci v češtině nebo v angličtině, která upozorňuje na nejčastější argumenty firem a radí, jak na ně reagovat.

 5.

Své komunikace můžete následně přeposílat na info.KPPO@gmail.com. Informace zpracujeme a budeme Vás tak moci ještě lépe informovat o skutečně ne/odpovědných firmách. Zároveň tak získáme více podkladů pro jednání s výrobci.

CO JE DŮLEŽITÉ?
Ačkoliv tato událost vyzývá k oslovování firem, které palmový olej používají, naším cílem v žádném případě není absolutní, slepý bojkot palmového oleje. Chceme nabídnout efektivní řešení. Požadujme proto především, aby výrobci přehodnotili své dosavadní technologické postupy i získávání surovin pro výrobu (nejen) v oblasti používání palmového oleje. Samozřejmostí by mělo být obojí co nejšetrnější a nejohleduplnější jak ke zdraví lidí, tak i k životnímu prostředí u nás i na druhém konci světa.

JAK NA TO?
První krok, kterým by mělo být nahrazení, je ze všeho nejdůležitější, protože alespoň zatím není a v nejbližší době nebude možné pokrýt veškerou současnou spotřebu pouze certifikovaným palmovým olejem - tedy určitě ne s tím, že bychom v příštích 20 letech nevykáceli jediný strom. Společnosti odebírající palmový olej by měly v prvé řadě nahradit palmový olej ve výrobě regionálními oleji/tuky všude tam, kde je to technologicky možné. Pokud by to možné nebylo, měly by vyžadovat výhradně palmový olej v BIO kvalitě v souladu s evropskými standardy.

BIO, nebo RSPO?
Na našem trhu se setkáváme s výrobci, kteří odebírají BIO palmový olej jako produkt ekologického zemědělství. Díky přísným a závazným mechanismům evropské značky BIO by dle našich dosavadních informací měly evropské bio-potraviny obsahovat pouze palmový olej ze skutečně ekologických farem. Globálně rozšířený certifikační systém RSPO má za účel zabránit dalšímu kácení deštných pralesů kvůli vysazování plantáží palmy olejné. Praxe však ukazuje na jeho velké nedostatky, což ústí pouze v líbivě vypadající řešení. Viz bod 4 výše.

PROČ?
Výrobci by si měli uvědomit, že takovéto kroky přinesou prospěch nejen tropickým pralesním ekosystémům a lidem celé planety, ale i jim samotným, neboť jejich výrobky budou zodpovědně smýšlejícími spotřebiteli upřednostňovány před produkty jiných výrobců, kteří budou palmový olej nadále používat.

 

Historie Dne bez palmového oleje

Tento Den bez palmového oleje je hlavně připomínkou toho, co se událo a co je zapotřebí ještě udělat. Je připomínkou naší globální odpovědnosti. Je totiž na každém z nás, jestli aktivně ovlivníme dění na druhé straně planety. Prosíme vás proto, zkuste jeden den, klidně i dva, tři, pět nebo také každý den žít bez palmového oleje – bez výrobků, které ho obsahují. Pomůžete jak svému zdraví, tak i přírodě a nakonec zjistíte, že navíc i ušetříte, protože tolik zbytečností s palmovým olejem vlastně ani k životu nepotřebujete.

Dnem bez palmového oleje navazujeme na úspěšnou akci Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem, která se konala 1. února 2016.

K facebookové události se tehdy přihlásilo přes 30 tisíc lidí a Koalice na podporu této akce poskytla své materiály (okruhy firem na které se zaměřit, návod na komunikaci se společnostmi a následné zpracování získaných informací do naší databáze). Referující media tlak na firmy ještě umocnila a pro řadu českých firem to byl další z přelomových momentů, který je donutil palmový olej opravdu opustit.

V průběhu tohoto roku se toho událo hodně a my Češi jsme se tak stali vzorem pro celou Evropu. Podařilo se nám problematiku palmového oleje dostat do povědomí dvou třetin populace České republiky, některé firmy se nám podařilo přesvědčit, aby od palmového oleje zcela ustoupily, a některé jej alespoň omezily či hledají alternativy. To, že to opravdu jde, nám dokazují například tyto firmy. Nejen výrobci, ale i restaurace, školy nebo třeba zoologické zahrady zcela vyřadily výrobky s palmovým olejem ze své nabídky a šíří informace o této problematice, ať už popisem výrobků nebo v rámci vlastních osvětových aktivit. I značná část nás občanů se začala celoročně vyhýbat produktům s palmovým olejem a vznikly tak pro přehlednost a snadnější nákupy i vyhledávače, kde jsou výrobky bez palmového oleje uvedeny: zde na webu nebo www.bezpalmovehooleje.cz.

O rok později pak došlo ke klíčovému setkání Romana Munzara, pořadatele události, s předními zástupci Koalice proti palmovému oleji. Výsledkem byla dohoda, že tuto akci zkusíme společně organizovat pravidelně a bude se jmenovat Den bez palmového oleje. I ten v roce 2017 sklidil obrovskou pozornost. Věnovala se mu média a dosah přes sociální sítě byl na více jak 300 tisíc uživatelů.

V tiskové zprávě jsme psali, že ambicí do dalších let je jeho rozšíření na mezinárodní úroveň. Toho se nám však podařilo docílit záhy po jejím vydání. Informace šířila a k akci se přidala i hnutí na Slovensku, v Polsku, Portugalsku a Holandsku. A tak se z něj rázem stal Mezinárodní den bez palmového oleje. V tento den se zároveň do té doby česko-slovenská Koalice proti palmovému oleji přerodila v mezinárodní koalici Palm Oil Watch International. Mezi jejími prvními členy byla hnutí nejen z ČR, ale také ze Slovenska, Polska, Německa, Kanady, Austrálie a dokonce i z Nepálu a Brazílie, a další se stále přidávají!

Díky takovému ohlasu vznikl opět zcela spontánně z jednoho dne celý Bezpalmový únor, v rámci kterého byla představena 28-denní výzva Zatočte s palmáčem.

Podrobnosti z českého Dne bez palmového oleje 2017 můžete sledovat na Facebooku www.fbl.me/denbezPO.