Sedm dní pro pralesy28denní výzva Zatočte s palmáčem1. únor - Den bez palmového oleje

nahoru

Stručné infoSvědectvíChci se zapojitChci vědět víc

1. únor – Den bez palmového oleje

Dnem bez palmového oleje navazujeme na úspěšnou akci Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem, která se konala před rokem - 1. února 2016. Tento den je připomínkou toho, co se událo a co je zapotřebí ještě udělat. Je připomínkou naší globální odpovědnosti. Vyzkoušejte si bez palmového oleje jeden, dva či tři dny, nebo s ním spolu s námi skoncujte jednou provždy.

V poslední tiskové zprávě jsme psali, že ambicí do dalších let je jeho rozšíření na mezinárodní úroveň. Toho se nám však podařilo docílit záhy po jejím vydání. Informace šíří a k akci se přidávají i hnutí na Slovensku, v Polsku, Portugalsku a Holandsku. Podrobnosti pro český Den bez palmového oleje můžete sledovat na Facebooku www.fbl.me/denbezPO.

Přidejte se a pomozte nám prosím s propagací

Sdílejte prosím informace a letáčky o akci na svých webech, profilech, e-mailem nebo si je vytiskněte a rozdávejte v obchodech, školách, lékárnách, ordinacích, zoo, WC - zkrátka, kde Vás napadne. Děkujeme!

1. únor - Den bez palmového oleje1. únor - Den bez palmového oleje

1. únor - Den bez palmového oleje1. únor - Den bez palmového oleje

1. únor - Den bez palmového oleje1. únor - Den bez palmového oleje

Shrnutí posledního roku

Od loňského roku se toho událo hodně a my Češi jsme se tak stali vzorem pro celou Evropu. Podařilo se nám problematiku palmového oleje dostat do povědomí dvou třetin populace České republiky, některé firmy se nám podařilo přesvědčit, aby od palmového oleje zcela ustoupily, a některé jej alespoň omezily či hledají alternativy. To, že to opravdu jde, nám dokazují například tyto firmy. Nejen výrobci, ale i restaurace, školy nebo třeba zoologické zahrady zcela vyřadily výrobky s palmovým olejem ze své nabídky a šíří informace o této problematice, ať už popisem výrobků nebo v rámci vlastních osvětových aktivit. I značná část nás občanů se začala celoročně vyhýbat produktům s palmovým olejem a vznikly tak pro přehlednost a snadnější nákupy i vyhledávače, kde jsou výrobky bez palmového oleje uvedeny: zde na webu nebo www.bezpalmovehooleje.cz.

Tento Den bez palmového oleje je hlavně připomínkou toho, co se událo a co je zapotřebí ještě udělat. Je připomínkou naší globální odpovědnosti. Je totiž na každém z nás, jestli aktivně ovlivníme dění na druhé straně planety. Prosíme vás proto, zkuste jeden den, klidně i dva, tři, pět nebo také každý den žít bez palmového oleje – bez výrobků, které ho obsahují. Pomůžete jak svému zdraví, tak i přírodě a nakonec zjistíte, že navíc i ušetříte, protože tolik zbytečností s palmovým olejem vlastně ani k životu nepotřebujete. Pojďme také znovu napsat firmám, které se za tu dobu nepolepšily. Zde je aplikace, se kterou je to nyní mnohem jednodušší, nebo můžete využít vzorovou komunikaci.

Nevíte, kde začít?

 1.

Ti, co nejsou do problematiky palmového oleje zatím natolik zasvěceni, si mohou přečíst základní informace nebo shlédnout zajímavý dokument Zelená poušť, který popisuje dopady produkce pěstování palmy olejné na indonéskou přírodu i obyvatele.

 2.

Dále si zkuste projít 14 bodů v sekci Chci se zapojit nebo

 3.

Přečtěte si, jak by takový bezpalmový den mohl vypadat.

Bezpalmový den

Nabídka cereálií bez palmového oleje se za poslední rok hodně rozšířila. Již pár týdnů je možné sehnat i čokoládovou pomazánku bez palmového oleje, navíc vyrobenou v ČR. Taktéž z běžného pečiva se už „palmáč“ postupně stěhuje. Např. výrobky z listového těsta, koblihy, některé vánočky či záviny palmový olej bohužel pořád ještě obsahují. Nezapomínejme u toho také hlídat obsah cukrů a pokud můžeme, připravujeme si snídani vlastními silami ze základních surovin. Pokud nejsme vegani (což je z hlediska životního prostředí ta nejšetrnější varianta) a pijeme mléko či si připravujeme vajíčka na másle, snažme se alespoň tentokrát použít vejce i mléko z tuzemských ekochovů. Máme tak jistotu, že zvířata žijí v důstojnějších podmínkách a nebyla krmena ani palmovým olejem v biokvalitě.

Posilněni snídaní vyrážíme za povinnostmi všedního dne. Auto, a zejména pak pokud je dieselové (biopaliva jsou přimíchávána i do běžné nafty), necháme doma a vyrážíme na kole, pešky či alespoň hromadnou dopravou. Cestou se stavíme v našem oblíbeném pekařství, kde se zeptáme, které konkrétní výrobky neobsahují palmový olej, abychom je mohli při nákupu preferovat dnes i zítra.

Zavedeme řeč na téma „Dne bez palmového oleje“ a pokoušíme se nenásilně přesvědčit naše rodiče, přátele a kolegy, ať to s námi také zkusí - alespoň ten jediný den v roce. A společně spolu naplánujeme „bezpalmový“ oběd.

Pokud si nestihneme připravit oběd doma, je naštěstí čím dál více restaurací, které palmový olej nepoužívají. Zkoušíme si těch pár v našem okolí obvolat s dotazem, jak jsou na tom ony, a podle toho se rozhodujeme, do které s přáteli zajedeme, respektive lépe zajdeme. Jestliže žádnou nenacházíme, vyhýbáme se alespoň smaženým jídlům - ostatně je to daleko zdravější. A protože není vše jen o palmovém oleji, zkusíme alespoň dnešní oběd zvládnout bez masa už jen proto, že zvířata v běžných velkochovech jsou totiž většinou živena směsmi obsahujícími palmový olej nebo také sóju, kvůli jejíž produkci dochází k masivnímu kácení pralesů a ničení dalších hodnotných ekosystémů v Jižní Americe. Domluvíme se s přáteli, že bychom si pro podporu našeho zdraví i přírody mohli dopřávat bezpalmové obědy častěji než jednou za rok.

Dáme svým přátelům na sociálních sítích (nebo těm, které potkáme osobně) vědět, že dnešní oběd byl pro nás (opět) bezpalmový a že dnes to bylo obzvláště důležité. Odkážeme je na tuto výzvu a poprosíme je, ať nás „lajknou“ - čím více nás bude, tím větší vyšleme signál pro trh i politiky, že jsme odhodláni skoncovat s ničením přírody i našeho zdraví. Jako sladkou tečku vybíráme opět jen bezpalmové dobroty. A pozor na zákusky - i když existují cukrárny, které palmový tuk nepoužívají, většina jich zatím je bohužel stále s palmáčem. Dáme v naší oblíbené cukrárně vědět, že chceme změnu.

Ani při nákupu v obchodě nepolevujeme v nakupování pouze bezpalmových výrobků. Pokud už patříme ke stále větší mase lidí, kteří se palmáči vyhýbají celoročně, zkoušíme ještě náročnější krok: kupovat k životnímu prostředí pouze nejšetrnější výrobky - tedy ideálně původem z našeho regionu, ekofarem, s šetrnými obaly (nejšetrnější obal je žádný, případně takový, který používáme opakovaně) atd. I zde na webu najdete přehled některých takových firem.

Což takhle opravdu lehkou a zdravou večeři v podobě ovocné či zeleninové mísy, nejlépe od místního farmáře či ještě lépe z naší vlastní (bio)zahrady(ádky)?

Usínáme s hřejivým pocitem, že dnešní den jsme strávili opravdu odpovědným způsobem a plánováním, co příště zkusíme ještě zlepšit. Kéž by i všechny naše další dny byly stejné či ještě lepší! :)

 

Tradiční český výrobce sportovní výživy Promil