Palm Oil Scanner na GooglePlayPalm Oil Scanner na AppStoreNepal prales v motoru28denní výzva Zatočte s palmáčem1. únor - Den bez palmového oleje

nahoru

Stručné
info
Certifikace
ano/ne?
Očitá
svědectví
Chci
se zapojit
Chci
vědět víc

Nepal prales v motoru aneb Evropou táhli lidoopi

Stovky tisíc Evropanů, stovky odborníků a desítky univerzit, nevládních organizací a zoologických zahrad v těchto dnech požadují zrušení dotací na palmový olej jako povinné složky do agropaliv. Demonstrace za zrušení dotací na tzv. bionaftu proběhly v několika evropských městech a včera proběhl protest v Praze. Petici proti dotacím na výrobu nafty z palmového oleje podepsalo v celé Evropě již přes 600 tisíc lidí.

Pochody lidoopů probíhaly v 9 evropských městech. Španělsko se zapojilo hned třikrát. Již 14. prosince navštívili orangutani Madrid, 2. února obchodní centrum ve Valencii a 15. února na tržnici v El Puerto de Santa Maria. Zdroj


V pondělí 21. ledna vyústila tříměsíční kampaň #notinmytank před některými místními Zastoupeními Evropské komise.

V Berlíně symbolizovali masivní odlesňování smutečním obřadem za zemřelého orangutana. Zdroj



Římští lidoopi zase bojovali s tankovací pistolí. Zdroj



V Bruselu to pár orangutanů odneslo. Zdroj



V Paříži vytvořili deštný prales s olejnými palmami. Zdroj

A lidoopi se objevili i v Lisabonu. Zdroj



Ve středu 23. ledna se zapojila i Praha. Po tiskové konferenci se ve tři hodiny odpoledne sešlo 30 lidoopů před Zastoupením Evropské komise.

Průvod pokračoval přes Staroměstské náměstí…

… u Ministerstva průmyslu a obchodu se na chvíli zabydleli v místní aleji.

Akce Nepal prales v motoru pak vyvrcholila zapálením svíček a minutou ticha před čínskou ambasádou, kde opičáci vyjádřili nesouhlas se záměrem čínské vlády postavit vodní elektrárnu zrovna v oblasti, kterou obývá nedávno objevený druh orangutana tapanulijského. (Více zde)

Členové pořádající platformy Koalice proti palmovému oleji apelují na Evropskou komisi, aby nejenže splnila svůj závazek a k 1. únoru vydala metodiku, která uvede do praxe vyřazení palmového oleje ze sekce biopaliv, ale aby nepodlehla asijským tlakům a namísto ústupků metodiku ještě zdokonalila. V těchto dnech navíc ředitelé českých a slovenských zoo připravují pro Evropskou komisi otevřený dopis, ve kterém budou žádat o podpoření návrhu pro zastavení těchto dotací.

Přimíchávání palmového oleje do nafty je potřeba zastavit co nejrychleji. I když se může zdát, že se problém České republiky kvůli nízké spotřebě v palivech netýká, opak je pravdou.

„Evropská unie je druhý největší odběratel palmového oleje na světě a z toho jak více polovička jde do paliv. To znamená, že zboží, které nakupujeme z druhé strany zeměkoule, nebo i z Evropy, je k nám dopravováno na palmový olej,“ uvedl na závěr demonstrace živě pro Český rozhlas Plus tiskový mluvčí Koalice, David Číp.

Událost na Facebooku

Tisková zpráva

Živý vstup na ČRo Plus 17.-18. m.

Fotoreport z demonstrace