Palm Oil Scanner na GooglePlayPalm Oil Scanner na AppStoreNepal prales v motoru28denní výzva Zatočte s palmáčem1. únor - Den bez palmového oleje

nahoru

Stručné
info
Certifikace
ano/ne?
Očitá
svědectví
Chci
se zapojit
Chci
vědět víc

Návrat divokých koní do východních Čech

Tušíte, co má společného divoký kůň a palmový olej?

Divocí koně cválají přesně do těch míst, kde vznikaly myšlenky na velké mezinárodní antipalmařské tažení.

 

Více čtěte níže nebo nás sledujte na Facebooku

 


Co to bude? | Program | Počáteční přpravy | Proč koně a palmový olej? | Více o našich partnerech


Co to bude?

Po několika měsících příprav hned několika nejvýznamnějších členů KPPO (jmenovitě zejména Česká krajina, ČSOP JARO Jaroměř a Česká společnost ornitologická) můžeme všem našim fanouškům konečně radostnou zprávu. Právě v těchto dnech vrcholí přípravy na logisticky i organizačně značně složitý ochranářský tah - tedy návrat v přírodě před několika staletími vyhubených divokých koní do východních Čech.

Z důvodu blížícího se Dne bez palmového oleje bude tato radostná událost spojena s poselstvím české ochrany přírody:

Příroda nezná hranice a musíme ji i proto také chránit společně a to od České republiky po rovník, od rostlin a hmyzu - základního stavebního kamenu přírody, až po zubry, divoké koně, nosorožce, orangutany, slony a delfíny.

Díky, že jste všichni s námi a úžasně spolupracujete - společně tak tvoříme opravdu velké a zásadní věci!

Program

Návrat divokých koní do východních Čech

Zobrazit podrobnosti a program

Počáteční přípravy

Vážení přátelé,

děkujeme za vaše četné reakce a dotazy ohledně podrobností k akci Návrat divokých koní do východních Čech. Podrobnosti budeme zveřejňovat postupně. Důvodem je, že celá akce je logisticky mimořádně náročná, protože se na ní jednak podílí více jak dvacet organizací, ale hlavně pracujeme se živými (navíc neochočenými) zvířaty a jejich minimální stres je pro nás maximální priorita. Vše musí být proto perfektně připraveno a sladěno, což při velkém množství spoluorganizátorů, a zároveň hrstce hlavních organizátorů, kteří navíc téměř vše dělají dobrovolně na úkor svého minimálního volného času, není rozhodně žádný med. Věříme, že dokážeme vše připravit perfektně, aby to klaplo přesně tak, jak má, a aby všichni včetně zvířat a přírody byli spokojení. Bohužel však relativně poklidné přípravy celé akce v předchozích měsících velmi vážně zkomplikoval stavební úřad v Hradci Králové, který nám nebyl ani na základě našich (nejprve proseb, později "stížností") schopen vystavit papír, že na stavbu elektrického ohradníku nepotřebujeme papír (více zde). Což vzápětí způsobilo řetězovou reakci, kdy se následně veškeré přípravy zhroutily jako domino a doteď se potýkáme s neblahými důsledky, organizačními komplikacemi a složitějším finančním zajištěním celé této náročné akce.

Původně převažovaly názory, že vzhledem k atraktivitě "evropských divokých koní" a značné mediální pozornosti, které se těší zcela unikátní český projekt na jejich návrat spolu se zubry a pratury (viz např. zde), zajistíme přesun obou stád v naprostém utajení termínu převozu a vše zveřejníme teprve poté, co už budou koně v pořádku v aklimatizačních ohradách. Jenže právě vlivem všech následujících komplikací kvůli jednomu jedinému papíru nám začalo být jasné, že ten termín prostě neutajíme, někde se provalí a na akci pak dorazí větší množství lidí a my na ně nebudeme vůbec připraveni. Proto jsme nakonec požádali o pomoc Koalici proti palmovému oleji s tím, že akci připravíme jako veřejnou, ale bude nás na její organizaci tolik, aby se podobné komplikace nestaly. Pochopitelně ale i toto je nemalá komplikace, protože to pro nás znamená mnohonásobně více práce.

Proto prosím buďte trpěliví a shovívaví. Vše se dozvíte včas, až na přesnou hodinu, kdy zvířata dorazí. Datum je jasné, ale hodinu nebudeme vědět dříve, než budou koně naložení a zapřažení v přepravnících a autopřepravce na silnici směr východní Čechy. Právě proto, aby se nikdo během dlouhého čekání nenudil, připravujeme natolik bohatý doprovodný program. Ale znovu opakujeme - vše se musí nejprve dokonale sladit, než to půjde do éteru. Tak se pokusme o toleranci a trpělivosti, bez které se neobejdeme nejen v termínu do 20.1.2018 ;).

Právo na bližší informace mají zatím pouze ti, kdo se přímo podílejí na přípravách a organizaci celé akce. Mj. zejména na Josefovských loukách bude třeba ještě postavit elektrický ohradník na optimálně 8 ha, což je teď v zimě fyzicky dost náročná práce, tím spíše když nám doslova hází klacky pod nohy ti, kteří jsou na to mistři - konkrétně bobři, kteří zaplavili přístupové cesty na Josefovské louky o něco více, než bychom si přáli. Podrobnosti zatím alespoň částečně nezveřejňujeme záměrně. Pokud jste tak netrpěliví, že to nemůžete vydržet, přijďte nám pomoci a dozvíte se více. Dobrovolníci se mohou hlásit na: jarojaromer@seznam.cz, ale předem varujeme že přednost mají chlapi, co nejsou žádná ořezávátka a ženské, které utáhnou pluh a vydrží více než člověk ;).

Ostatní nedočkavci musejí vydržet a bedlivě sledovat web a FCB Koalice proti palmovému oleji, kde budou vždy nejčerstvější informace. Díky za pochopení a těšíme se, že to společně perfektně zvládneme!

Váš celý přípravný tým.

Proč koně a palmový olej?

Právě v Hradci Králové totiž před dvěma lety začala 1. února událost, která byla důležitým milníkem v našem tažení proti špinavému palmovému oleji. K facebookové události Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem, se tehdy přihlásilo přes 30 tisíc lidí. Referující media tlak na firmy ještě umocnila a pro řadu českých firem to byl další z přelomových momentů, který je donutil palmový olej opravdu opustit. O rok později pak došlo opět v Hradci Králové ke klíčovému setkání Romana Munzara, pořadatele události k 1. únoru, s předními zástupci Koalice proti palmovému oleji. Výsledkem byla dohoda, že tuto akci zkusíme společně organizovat pravidelně a bude se jmenovat Den bez palmového oleje. I ten v loňském roce sklidil obrovskou pozornost. Věnovala se mu média a dosah přes sociální sítě byl na více jak 300 tisíc uživatelů. Ke všemu zcela spontánně a neplánovaně došlo k rozšíření tohoto dne i do dalších států – nejprve Slovensko, později Polsko, Holandsko a Portugalsko, a tak se z něj rázem stal Mezinárodní den bez palmového oleje. V tento den se zároveň do té doby česko-slovenská Koalice proti palmovému oleji přerodila v mezinárodní koalici Palm Oil Watch International.

Ale to ještě není stále všechno. Počátky antipalmařské kampaně v České Republice totiž začaly právě ve východních Čechách - prvním oficiálním „antipalmařem“ v ČR totiž byl uznávaný ornitolog a herpetolog, cestovatel Vladimír Lemberk, který jako jeden z prvních tehdy na vlastní oči viděl šílené dopady průmyslové produkce palmového oleje na přírodu a začal proti tomu brojit. Další Východčech, ornitolog Břeněk Michálek a dnešní správce Ptačího parku Josefovské louky o pár let později propojil uznávaného východočeského ochranáře Davida Čípa se svým někdejším spolužákem a dnes celosvětově uznávaným primatologem Stanislavem Lhotou. Díky tomu, že David Číp byl už tehdy s problematikou obeznámen právě od Vladimíra Lemberka i Břeňka Michálka, který byl také očitým svědkem tragédií palmového oleje, spolupráce začala téměř okamžitě a již pár týdnů na to tehdy David Číp přišel s myšlenkou na založení „multioborové“ Koalice proti palmovému oleji, která by se snad později mohla stát koalicí celosvětovou. Jejich očitá svědectví si můžete přečíst níže.

Zobrazit

Byli to rovněž původně právě hlavně jaroměřští a východočeští ochránci přírody, biologové, učitelé, veterináři i první východočeské organizace, které začaly postupně tvořit dnes už tolik rozvětvené základy dnešní antipalmařské koalice. Takže tento zdánlivě pošetilý plán nakonec vyšel přesně do puntíku. Česká republika má dnes jednu z nejlepších antiplamařských kampaní na celém světě a spolu s čím dál větší pomocí Slováků a Poláků začíná být čím dál významnějším hráčem v antipalmařském tažení. Tak je načase jej dotáhnout do vítězného konce a jednu z aktuálně největších ekologických katastrof naší planety definitivně zastavit.

Kéž by k tomu svým dílem přispěla právě i tato akce. Staňte se také její součástí - sdílejte a hlavně přijeďte 20. 1. 2018 mezi nás a společně přivítejme divoké koně i naše přední antipalmařské hrdiny!

Přijďte osobně poznat ty, kteří postupně vydupali jednu z nejúspěšnějších celostátních antipalmařských kampaní na celém světě a u toho se radovat z našich společných dosavadních výsledků ;). Bude to oslava, kterou si všichni zasloužíme!

Více o našich partnerech, dárcích a sponzorech

Česká krajina – nevládní organizace, která způsobila „revoluci“ v tuzemské ochraně přírody co se týče přirozené pastvy původních býložravců a má hlavní zásluhy za zapojení divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů do služeb domácí ochrany přírody.

Koalice proti palmovému oleji – neformální platforma devadesáti nevládních organizací, zoologických zahrad, terénních projektů, škol, ale i vědců, ochránců přírody, učitelů, lékařů a více jak 20 tisíc příznivců na sociálních sítích, která se snaží nejen spojovat všechny možné subjekty ve snaze o omezení spotřeby špinavého palmového oleje, ale obecně se snažit o propagaci zodpovědnějšího přístupu nás všech k přírodě i lidem

Ochranářská skupina JARO (Jaroměř) – seskupení několika velmi akčních a aktivních nevládních organizací, které se snaží pečovat nejen o více jak 200 přírodovědně nezřídka velmi hodnotných lokalit po celé ČR, ale i na Slovensku, Polsku, Rakousku a Německu. Má hlavní zásluhu v tom, že se podařilo navrátit divoké koně na jednu z ochranářsky nejcennějších lokalit východních Čech – přírodní památku Na Plachtě.

Česká společnost ornitologická – vědecká společnost i nevládní organizace s celostátní působností, která mj. provozuje první nevládní ptačí rezervaci - Ptačí park Josefovské louky. Má hlavní zásluhu že se divoké koně podařilo začlenit právě i do tohoto velmi pozoruhodného a záslužného projektu aktivní ochrany přírody pro člověka.

Český svaz ochránců přírody – největší nevládní organizace pro ochranu přírody v České republice sdružující stovky základních organizací, z nichž mnohé dělají úžasné věci – např. zachraňují Plachtu a pak na ni vrací i divoké koně a časem snad i některé vyhynulé motýly.

Nutrin s. r. o. (Dobruška) – výrobce kvalitních (bezpalmových) krmiv pro koně a drobná zvířata a speciálních krmiv pro zvířata v zoologických zahradách. Dlouholetý významný sponzor Ochranářské skupiny JARO, který se podílí na jejím velkém rozvoji a tím i nepřímo na ochraně mnoha cenných území. Partner Koalice proti palmovému oleji.

SEMIX PLUSO s. r. o. (Otice, okr. Opava) – výrobce kvalitních celozrnných snídaňových a svačinových cereálií bez palmového tuku, který je nejen generálním partnerem Koalice proti palmovému oleji a významným sponzorem řady dalších ochranářských organizací, ale navíc sám investuje úctyhodné (mnohamilionové) částky do aktivní ochrany přírody v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. Jedná se o první soukromý podnikatelský subjekt v ČR, který vykupuje pozemky, zakládá a spravuje „přírodní rezervace“ (např. Kozmické ptačí louky). Tím zcela příkladně stírá rozdíl mezi „klasickou firmou“ a „progresivní nevládní organizací“ a je v tomto směru inspirativním vzorem pro všechny společnosti. Společnost podpořila návrat divokých koní do východních Čech mj. speciální edicí několika tisíc müsli tyčinek „s čejkou chocholatou“ k občerstvení účastníků akce.

NaturaServis (H. Králové) – realizátor terénních a biologických prací pro ochranu přírody – zejména v oblasti obnovování a údržby mokřadů, praktické ochrany obojživelníků a plazů, realizace expozic pro plazy v našich i zahraničních zoo. Dlouholetý sponzor Ochranářské skupina JARO (Jaroměř), který na akci zajišťuje obnovu tůní pro obojživelníky i koně.

Naturinka (Brno) – výrobce kvalitních ručních (bezpalmových) mýdel, šamponů a další kosmetiky, hlavní partner Koalice proti PO, dodavatel voňavých mýdlových odměn pro soutěžící.

Biopekárna Zemanka (Sedlčany) – výrobce kvalitních (bezpalmových) sušenek a krekrů, partner Koalice proti PO, dodavatel sušenkových odměn pro soutěžící.

Slušná firma (Praha) – propojuje ziskové i neziskové organizace stavící na principech slušnosti - společností, pro které jsou peníze prostředkem k užitku ostatním a které se snaží balancovat zájmy všech zúčastněných stran.

R-servis (Červený Kostelec) – prodej i servis nové, ale zejména použité počítačové techniky a další elektroniky, které tak prodlužuje využití a tím přispívá k nižší spotřebě elektroniky nové, což má příznivý dopad na přírodu a životní prostředí. Dlouholetý generální partner Ochranářské skupiny JARO (Jaroměř) a záchranné stanice Jaroměř, složitou organizaci této akce navíc podpořil darováním použité elektroniky včetně chytrých mobilních telefonů.

P a P automatizace a regulace (Jaroměř) – česká společnost zaměřená na automatizaci průmyslových provozů a realizace řídicích systémů. Dlouhodobý sponzor Ochranářské skupiny JARO (Jaroměř). Pro JARO zajišťuje automatizaci pastvy hospodářských zvířat pomocí „elektronického Pasáčka“, který přes mobilní telefon dokáže např. na dálku ovládat napajedla i ohradníky, hospodaří s energií akumulátorů, kontroluje zásoby vody, kontroluje svody a poruchy ohrady, hlídá sám sebe před krádeží.

Autodílny.cz – ekologická likvidace vozidel - Trotina auto (Trotina, HK, Holohlavy) – provozovatel autovrakoviště a prodejce použitých náhradních dílů, což je ekologičtější i ekonomičtější varianta než kupovat díly nové. Sponzorský dodavatel náhradních dílů pro „flotilu“ aut (téměř výhradně značky Škoda Felicia kombi LPG) Ochranářské skupiny JARO (Jaroměř), díky kterým ty naše sice „prastaré a velmi ojeté vraky“ stále ještě výborně slouží.

Mercuria Artes (H. Králové) – dodavatel lesnické a zahradnické techniky – autorizovaný prodejce Stihl. Sponzor Ochranářské skupiny JARO (Jaroměř), který poskytuje výrazné slevy na nákup a servis ochranářské techniky značky Stihl. Díky této technice mohou tito ochránci přírody každoročně ručně posekat či vyřezávat více jak 80 ha přírodovědně cenných ploch na území tří států. Na této akci navíc tato firma zajišťuje výpomoc s údržbou zeleně.

HKFREE.ORG (H. Králové) – komunitní síť. Sponzorsky zajistila kamerový systém pro non-stop sledování koní.

Protisk-hk.cz (H. Králové) - grafické zpracování, vazba, diplomové práce, laminace, razítka, samolepky od návrhu po tisk. Firma zajistila tisk informačních a benefičních materiálů pro tuto akci.

PomahamPrirode.cz – e-shop s největší nabídkou českého benefičního zboží na podporu ochrany přírody v České republice. Dobročinný obchod je provozován Ochranářskou skupinou JARO a veškerý výtěžek z prodeje tohoto zboží putuje na ochranářské projekty, jako je i tento.

Boris Procházka, Nadační fond Tesco, Dobrava a Bedřich Moldanovi, JUDr. Věnceslava Holubová, Renta Drahozalová – překlady a tlumočení, Jan Svěcený, BENEMASTR – veterinární ordinace Jaroměř, Tomáš Klouček – Dobré oči, MUDr. Marta Žďárková, Jitka Corliová, Pavla Křížová, Zbyněk Král, Klára Chod, Tomáš Trejbal, Rybářství Karel Dunas Holohlavy, Milpex Hradec Králové, Net4Gas, Česká spořitelna, Chov–servis H. Králové, Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Ministerstvo životního prostředí, Lesy ČR, Město Hradec Králové, Jaroměř, Rtyně v Podkrkonoší, Smiřice, obec Vysoká nad Labem, Holohlavy, Vodafone, KPMG, VZP ČR a tisícovky dalších za posledních 30 let podpořily rozsáhlé aktivity ČSOP JARO Jaroměř na ochranu naší ohrožené přírody – ať už šlo zejména o záchranu i zajištění provozu záchranné stanice pro divoká zvířata, údržbu více jak 200 přírodovědně cenných lokalit v několika státech, rozsáhlou ekologickou výchovu a osvětu, výkup cenných přírodních území. Bez jejich vstřícného přístupu bychom dnes už dávno neexistovali a žádné podobné akce by tak neměl kdo připravit a zorganizovat. Děkujeme všem a těšíme se všemi na viděnou!

Sponzorsky vytištěno na recyklovaném a chlorem neběleném papíře firmou Protisk-hk.cz