Palm Oil Scanner na GooglePlayPalm Oil Scanner na AppStoreNepal prales v motoru28denní výzva Zatočte s palmáčem1. únor - Den bez palmového oleje

nahoru

Stručné
info
Certifikace
ano/ne?
Očitá
svědectví
Chci
se zapojit
Chci
vědět víc

Články v médiích

Pomozte nám rozšířit databázi

Aneb přečtěte si, co se o palmovém oleji píše (nejen) v českém elektronickém prostředí.

Omlouváme se, ale kvůli personálním nedostatkům v současné době sdílíme články jen na našich facebookových stránkách.
Děkujeme za pochopení.
Pokud byste nám s tím chtěli pomoci, ozvěte se na koordinator.kppo@gmail.com. :)

Palmový olej: nenáviděnou i oceňovanou surovinu čeká nejistá budoucnost

21. 7. 2017

Palmový olej se stal nejpoužívanějším rostlinným olejem na planetě. Najdeme ho v pečivu, sunaru i tradičních výrobcích. Bylo tomu tak i před rokem 1989? V naprosté většině případů ne. Je žádoucí jeho ústup?

Číst dál

Cena za palmový olej? V Barmě na něj drsně doplácí příroda i lidé

17. 1. 2017

Na přelomu 20. a 21. století představil vládnoucí vojenský režim nový plán pro rozvoj Myanmaru (Barmy). Prosperitu mělo mimo jiné zajistit i masivní pěstování palmy olejné na jihu země. Pod zástěrkou zlepšení životních podmínek pro chudé zemědělce tak byla z 350 tisíc hektarů nedotčených pralesů vytvořena série plantáží. Jenže prakticky nic nevyšlo tak, jak si vláda naplánovala.

Číst dál

„Perfektní pro náš produkt.“ Výrobce Nutelly brání palmový olej

12. 1. 2017

Firmy napojené na byznys s palmovým olejem našly vlivného zastánce v potravinářském průmyslu. Kontroverzní ingredienci v reklamní kampani obhajuje italská společnost Ferrero, výrobce sladkých pomazánek Nutella nebo čokoládových kinder vajíček.

Číst dál

Palmový olej vyrábějí v Indonésii děti. Nevěděli jsme to, brání se odběratelské firmy

4. 12. 2016

Nebezpečná práce bez vhodné ochrany, platy nižší než minimální mzda stanovená zákonem a vystavování nebezpečným chemikáliím - to je častá realita dětské práce v Indonésii na plantážích singapurské společnosti Wilmar.

Číst dál

Unikátní opice kahau nosaté lze zachraňovat jedině v Indonésii

31. 10. 2016

Kahau nosatý je kriticky ohrožený primát, na jehož ochraně přímo v Indonésii se velmi aktivně podílejí Češi. Indonésie totiž sice stále ještě je zemí nejrozlehlejších tropických deštných pralesů v Asii, ale také zemí s nejrychlejším tempem jejich devastace. Opicím kahau by měl pomoci i pražský koncert.

Číst dál

Migranti na plantážích, hladové děti i vraždy. Palmový olej rozvášnil experty

10. 9. 2016

Moderní otroctví, děti uvázané na řetězu, zábory půdy, ale i vraždy. Do vášnivých rozměrů narostla v Bruselu debata odborníků a politiků o dopadech produkce palmového oleje, kvůli kterému se ničí deštné pralesy. Vedle přírodních dopadů probrali i dopady sociální a zmíněné extrémy celé problematiky.

Číst dál

Boj o palmový olej nekončí. Bojkotují ho už i výrobci, lobby se ale nevzdává

31. 5. 2016

Zdálo by se, že v únoru boj proti palmovému oleji skončil. Akce, při níž plánovaly desítky tisíc lidí napsat firmám, že nesouhlasí s používáním tohoto tuku, neskončila zrovna úspěchem. Nicméně firem, které se k bojkotu palmového oleje hlásí, přibývá, a podobná akce se uskuteční znovu.

Číst dál

Procesní kontaminanty v rostlinných olejích a potravinách

9. 5. 2016

Úřad EFSA hodnotil zdravotní rizika látek vznikajících při úpravě rostlinných olejů za vysokých teplot. Procesní kontaminanty (látky vzniklé během výroby potravin) na bázi glycerolu nalezené v palmovém oleji, ale také v jiných rostlinných olejích, margarínech a některých zpracovaných potravinách, zvyšují potenciální zdravotní rizika u průměrného spotřebitele v mladém věku a u nadměrných konzumentů ve všech věkových skupinách.

Číst dál

Palma všude, kam se podíváš

1. 5. 2016

Palmový olej je momentálně nejpoužívanějším produktem rostlinné výroby. Plantáže palem pohlcují obrovské plochy deštných pralesů a jsou původcem jedné z největších ekologických katastrof moderní doby. Že vy palmový olej nepoužíváte? A jste si tím jistí?

Číst dál

Memento palmy

7. 2. 2016

Indonésie je v plamenech! pulzovaly titulky zaplavující moji facebookovou stěnu koncem října minulého roku. Sílící vlna článků, videí a petic hlasitě informovala, že nejzalidněnější souostroví na planetě, kde se stále ještě nacházejí velké zbytky životadárných pralesů, zachvátily rozsáhlé, lidmi založené požáry. V prosinci konečně přišel déšť. Přijde i změna praxe „výpalmého“?

Číst dál

Ekologická odtučňovací kúra: Jak se vyhnout palmovému oleji

27. 11. 2015

Dieta se nemusí držet jen kvůli štíhlé linii, člověk se pro ni může rozhodnout i kvůli palmovému oleji, indonéským pralesům a orangutanům. Vyřadit nebo alespoň omezit palmový olej ve své spotřebě znamená dobrovolně vzdát se nejedné své oblíbené sladké i slané pochoutky a pečlivě zkoumat složení každého jednotlivého výrobku v obchodě.

Číst dál

Jak se vyhnout palmovému oleji?

23. 11. 2015

Palmový olej není ani zdravý, rozhodně není ani ekologický, ale je levný. Rozšířil se jako mor v posledním desetiletí v celém spektru potravin, ale také například v kosmetice a drogerii. Vyrábí se z plodů palmy olejové, která se pěstuje v tropických oblastech. Olej se tak dováží na tisíce kilometrů a palmovým plantážím ustupují deštné pralesy (je tomu tak i u certifikovaných olejů). Tlak především na cenu u nejlevnějšího oleje nepřináší ani dobré pracovní příležitosti, natož udržitelné hospodaření.

Číst dál

Pochybní auditoři podrývají tvrzení o "udržitelnosti" palmového oleje

19. 11. 2015

Nová zpráva odhaluje kritická pochybení v mezinárodním systému, který se snaží spotřebitelům zaručit, že palmový olej, který kupují v mnoha tisícovkách produktů, je udržitelný.

Číst dál

Požáry v Indonésii donutily vládu jednat. Podaří se pralesy ochránit?

13. 11. 2015

V reakci na katastrofální situaci v zemi i tlak globální veřejnosti indonéská vláda podnikla první konkrétnější kroky pro řešení této krize. Problémem na celé věci je ovšem míra dodržování zákonů v Indonésii, neboť státní aparát je spletitý a prorostlý korupcí.

Číst dál

Tohle dětem nekupujte!

11. 11. 2015

Až zase objevíte levné čokoládové výrobky, neradujte se, kolik ušetříte. Raději se podívejte na obal, a pokud ve složení uvidíte palmový olej nebo glukózo-fruktózový sirup, zase sladkost vraťte do regálu. Protože pokud platí všeho s mírou a sem tam sladkost nevadí, těmto surovinám je lepší se pokud možno vyhnout úplně. Číst dál se po nich tloustne, a navíc škodí srdci a cévám. A ještě jedna věc: nejsou jen ve sladkostech.

Číst dál

Nerada ruším, ale hoří

7. 11. 2015

Ničivé plameny už zachvátily obrovská území. Statisíce lidí se dusí, hynou rostlinné a živočišné druhy. Média by měla přibližovat, nicméně vzdalují. Děs se odehrává tak daleko, že se nás nedotkne. Nejspíš.

Číst dál

Kvůli hořící Indonésii se dusí jihovýchod Asie, některým zvířatům hrozí vyhynutí

6. 11. 2015

Indonésie dál bojuje s rozsáhlými lesními požáry, které si v posledních dnech vyžádaly desítky obětí. Hustý kouř a popel dusí i velkou část jihovýchodní Asie. Ekologové se bojí o ohrožené druhy zvířat – sloni prý ztrácejí orientaci a míří do obydlených oblastí, kde jim hrozí smrt. Jakarta už požádala o zahraniční pomoc.

Číst dál

Indonésie v plamenech: podle odborníků jde o nejhorší ekologickou katastrofu století

5. 11. 2015

Bez většího zájmu světových médií se na jihovýchodě Asie, v Indonésii a Malajsii, odehrává už druhý měsíc katastrofa nebývalých rozměrů. Rozsah a počet požárů přirovnávají odborníci k novodobé Apokalypse. V hořící lavině se ztrácí lidské životy, celé vesnice jsou vymazány z map a v nenávratnu mizí i kriticky ohrožení živočichové. Za nejtragičtější na celé věci je považován fakt, že drtivá většina požárů byla založena lidmi cíleně.

Číst dál

Vyhynou orangutani kvůli čokoládové pomazánce, zmrzlině nebo tyčince na rty?

5. 11. 2015

Že současné rozsáhlé požáry v Indonésii produkují víc oxidu uhličitého než americká ekonomika nebo všechna auta v Německu za rok, jsou přirovnání z lidského světa. Kvůli rozsáhlým požárům ale mohou vyhynout i celé zvířecí druhy.

Číst dál

Christine Doležalová: Svět je svědkem rozsáhlé ekologické katastrofy – stojí za ní i palmový olej

5. 11. 2015

Nechápavě koukáme před sebe. Palmovému oleji se už nějakou dobu věnuji. Teoreticky vím, jaké negativní dopady má pěstování palmy olejné ve velkém. Ale jedna věc je vědět, jiná pak zažít. Jsme ve stovky kilometrů vzdálené Malajsii, a přesto zažíváme na vlastní kůži, co vypalování lesů pro budoucí plantáže v Indonésii dokáže. Dusivý smog je všudypřítomný a očekává se, že tento rok bude nejhorší v historii vůbec.

Číst dál

Opravdu nebezpečný olej

5. 11. 2015

V Indonési hoří pralesy. „Hrozný,“ řekne si možná český občan k zřejmě největší ekologické katastrofě 21. století, které si naše média všimla většinou až dnes, přestože informace o ní již několik dní putují Facebookem.

Číst dál

Indonésii dusí mohutné požáry. Omezíme palmové plantáže, slibuje

4. 11. 2015

Víc než půl milionu Indonésanů se kvůli obrovským nekončícím lesním požárům potýká s vážnými dýchacími problémy, indonéská ekonomika ztrácí a ekologové mluví o katastrofě. Producentům palmového oleje se totiž rutinní vypalování lesů vymklo z rukou a v zemi je nyní víc než sto tisíc požárů.

Číst dál

Indonésie hoří. Proč nás to nezajímá?

3. 11. 2015

Požáry zuří po celé pět tisíc kilometrů dlouhé Indonésii. Z mnoha důvodů jde o událost jednoznačně důležitější než cokoliv jiného, co se právě děje. Jak je možné, že se o tom téměř nedovídáme?

Číst dál

V Indonésii hoří vzácné pralesy

1. 11. 2015

Indonésie hoří. Po týdnech katastrofálního sucha hoří na mnoha místech, včetně nejcennějších lokalit původního pralesa, jako je např. rezervace Sungai Wain v Balikpapanském zálivu. Ta je domovem mj. zranitelných medvědů malajských a ohrožených kahau nosatých a orangutanů bornejských.

Číst dál

Stanislav Lhota

7. 9. 2015

Rozhovor se Standou Lhotou o Indonésii, o Borneu, o palmovém oleji, o vládě, o lidech a o tom, jak se vypořádává s černými myšlenkami.

Číst dál

Mezi palmami olejnými se vyskytuje o 42 % druhů ptáků méně než v agrolesnických systémech

5. 8. 2015

V srpnu 2015 se konal Mezinárodní kongres biologie ochrany přírody (ICCB-ECCB 2015). Jeden z příspěvků se týkal afrických palmových plantáží, kde vědci porovnávali druhovou bohatost ptáků na plantážích v pralese a v hospodářských plochách, které respektují principy agrolesnictví (tedy kombinaci zemědělské výroby - ať už pěstování plodin nebo chov zvířat - a pěstování dřevin na zemědělské půdě). Zjistili, že na palmoolejných plantážích se vyskytuje o 42 % druhů ptáků méně než v zemědělsko-lesnickém systému.

Číst dál

Plantáže palmového oleje ničí pralesy i obživu místních obyvatel

15. 6. 2015

Tím, co si dáváme na talíř, rozhodujeme o tom, co se děje na druhé straně planety. Snad žádná komodita to neilustruje lépe než palmový olej. Jeho produkce už nezvratně poškodila pralesy v Malajsii a Indonésii a palmové společnosti se postupně přesouvají i do zemí rovníkové Afriky a Latinské Ameriky.

Číst dál

Člověk bez konzumace palmového oleje zachrání 5 m2 pralesa

3. 3. 2015

Ačkoliv to mnozí z nás nevnímají, všichni konzumujeme prakticky denně palmový olej. Vyskytuje se ve velkém množství potravin, v kosmetice, čisticích prostředcích nebo v biopalivech. Díky raketovému vzestupu užívání palmového oleje, který bývá někdy skrytě označován jako rostlinný, narůstají plantáže palmy olejné. Jedná se hlavně o Indonésii a Malajsii, kde plantáže způsobují obrovský úbytek tropických lesů. Povídali jsme si s Janou Klápovou, která do Indonésie vyrazila se skupinou dobrovolníků a věnovala se tamním sociálním dopadům.

Číst dál

Studie: Epidemii eboly mohlo vyvolat intenzivní pěstování palmy olejné

18. 1. 2015

Epidemii eboly v západní Africe mohly vyvolat rozsáhlé změny v zemědělství v Guineji a Libérii. Podle magazínu Environment and Planning se onemocnění nejprve objevilo v oblastech, kde se v posledních letech rozšířilo pěstování palmy olejné – na níž se živí netopýři přenášející ebolu.

Číst dál

Polovina balených potravin v našich supermarketech má zvláštní pachuť. Víte proč?

2. 12. 2014

Mnoho palmových společností argumentuje tím, že odvětví zaměstnává v některých místech velkou část populace. Místní, se kterými jsem se setkala, si však stěžovali, že o práci spíše přišli. Drobní zemědělci přišli o půdu, na které po generace pěstovali rýži a další základní plodiny, o les, který jim dával různé produkty (například ovoce, damarovou pryskyřici, ratan a podobné), vodní zdroje byly otráveny. Slibovaná práce na plantážích uživí jen malé množství lidí – na udržování a sklizeň obrovských ploch stačí několik většinou jen sezónních dělníků, kteří pracují za mizivé mzdy (asi 2 000 Kč měsíčně pro muže a jen polovina pro ženy), bez ochranných pomůcek, bez smlouvy, bez pojištění.

Číst dál

Dobré skutky o Vánocích aneb již neutajený zabiják palmový olej

12. 11. 2014

Výzdoba obchodních domů nás nenechává na pochybách, že za sebou máme další rok a opět se můžeme chystat na Vánoce. A jelikož už se nedá tak úplně říci, že Vánoce jsou svátky klidu a míru, ale spíše nákupů, jídla a samozřejmě dárků, je asi ideální doba na to si promluvit. A to o palmovém oleji. Informace o tomto tuku jsou o to aktuálnější, že od 13. prosince tohoto roku vejde v účinnost nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. Jedním z dopadů tohoto nařízení je, že výrobci budou muset začít na obalech potravin uvádět jednotlivé obsažené tuky. Nebude tedy nadále možné se schovávat za obecné vyjádření „rostlinné tuky“. A proč nás má tato novinka vůbec zajímat?

Číst dál

Nahlédněte za sprchový závěs a dozvíte se vše o špinavém tajemství P&G!

12. 3. 2014

Procter & Gamble se hrdě hlásí k tomu, že téměř 5 miliard lidí na celém světě používá jejich produkty, mezi nimi také šampon proti lupům Head & Shoulders. Co ale není až tak krásně čisté je skutečnost, že P&G dělá z těchto lidí za jejich zády součást environmentálního skandálu.

Číst dál

Dětem lesa z Indonésie hrozí vyhynutí

18. 2. 2014

Kajangové jsou v Indonésii tím, čím jsou Amišové ve Spojených státech: odmítají jakýkoli pokrok, žijí bez elektřiny a chodí pouze bosi. Ale jak dlouho ještě? Píše to agentura AFP. Avšak Kajangové jsou především dětmi lesa. Většinou chodí bosi a obvykle nosí pouze černý sarong. Pokud jde o jejich náboženství, je to jakási směsice kmenových zvyklostí a islámu.

Číst dál

Jak si vede moratorium na ničení deštných pralesů a rašelinišť v Indonésii?

10. 2. 2014

Indonéské pralesní moratorium, dokument usilující o ochranu plochy indonéských deštných pralesů o rozloze Japonska před průmyslovým a zemědělským využíváním, představuje jedno z nejambicióznějších opatření ochrany přírody ustanovených v této zemi. Je však skutečně účinným nástrojem pro napravení lesního sektoru?

Číst dál

Celosvětová kampaň žádá omezení používání palmového oleje. Kvůli plantážím mizí pralesy

6. 1. 2014

Výrazné omezení používání palmového oleje žádá kampaň, kterou od roku 2011 vede Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) společně se Světovou unií pro ochranu přírody (IUCN) a Komisí pro záchranu druhů (SSC). Akce se zaměřuje na záchranu původních pralesních biotopů jihovýchodní Asie, které mizí kvůli odlesňování a výsadbě plantáží palmy olejné, z níž se lisuje palmový olej. „Téma palmového oleje je v současné době jedno z top témat ochránců přírody po celém světě, Českou republiku nevyjímaje,“ sdělila serveru Ararauna Silvie Ucová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Číst dál

Společné prohlášení zoologických zahrad k palmovému oleji

9. 12. 2013

Rostoucí produkce palmového oleje vede k devastaci přirozeného prostředí především v Jihovýchodní Asii. V ohrožení jsou živočichové obývající tropické deštné lesy včetně lidoopů, tygrů či tapírů. Špičkové zoologické zahrady světa vydaly Společné prohlášení k palmovému oleji, jehož cílem je podpořit přechod k trvale udržitelnému modelu produkce této suroviny.

Číst dál

Proti ničení pralesů bojuje s kamerou v ruce. Jeho dokumenty viděly už tisíce lidí

19. 11. 2013

Do útrob bornejského pralesa, na vypálené zplundrované mýtiny připravené pro sázení palem olejných i na mlžné vršky kamerunských kopců vyrazil s kamerou student zoologie Přírodovědecké fakulty UK Bc. Michal Gálik. Ač dokumentarista amatér, filmovým jazykem dokáže oslovit diváky natolik, že jeho debut Zelená poušť viděly už tisíce lidí. Prostřednictvím svých filmů se snaží mimo jiné varovat před ničením přírodního bohatství světa.

Číst dál

Co také platíme v ceně nafty

7. 10. 2013

Na začátku byla ušlechtilá myšlenka, že když spálíme jako biopalivo rostlinu, tak se do atmosféry uvolní oxid uhličitý, který rostlina předtím přijala fotosyntézou a v součtu se tak nepřispěje ke skleníkovému efektu. K tomu se přidaly některé další motivace jako energetická bezpečnost, podpora zaměstnanosti a zemědělství a v roce 2009 Evropská Komise nařídila, že v roce 2020 v každém členském státu EU aspoň 10 % energie používané v dopravě pocházet z obnovitelných zdrojů (Nařízení 2009/28/EC) a zároveň má být o 6 % sníženo množství vypouštěných skleníkových plynů z paliv používaných v silniční dopravě.

Číst dál

Dým nad Singapurem

28. 6. 2013

Dým nad Singapurem není ani mlha, ani smog. Dokonce ani nepochází ze Singapuru. Suchý monzun ho sem přináší ze stovky kilometrů vzdálených indonéských provincií na Sumatře a Kalimantanu, kde v době klimatických oscilací známých jako El Niňo vysychají rašelinné pralesy a lidé je začínají vypalovat. Někdy kvůli zakládání malých políček, ale v mnohem větším rozsahu kvůli zakládání obrovských plantáží olejné palmy nebo akácií (pro potřeby papírenského průmyslu). Požáry se pak vymykají kontrole a šíří se na ploše desítek tisíc hektarů. Protože vrstva organické hmoty v rašeliništi dosahuje mocnosti několika metrů, někdy i desítek metrů, požár hoří jak nad zemí, tak i pod zemí a nedá se uhasit. Nezbývá než čekat na déšť. Monzunové větry, vanoucí v době sucha vanou od jihozápadu, odnášejí s sebou kouř z centrálního Kalimantanu a Sumatry směrem na Malajský poloostrov a na Singapur.

Číst dál

Singapur trápí kvůli požárům na Sumatře smog. Znečištění dosahuje rekordní úrovně

21. 6. 2013

Singapur se už několik dní dusí ve smogu. Za masivní znečištění mohou požáry v sousední Indonésii. Zplodiny v ovzduší dosahují rekordních hodnot. Kvůli špatné viditelnosti musely být zrušeny nebo odloženy desítky letů. Příjmy ze služeb a turismu by se kvůli kritické situaci mohly podle odhadů snížit až na polovinu. Postižená je i sousední Malajsie, která kvůli smogu uzavřela přes dvě stě škol.

Číst dál

Nechcete už brambůrky s příchutí ubitého orangutana?

6. 3. 2013

Proč se podepisovat pod petici, která se snaží zabránit znečišťování zátoky někde na Borneu? Proč by právě můj hlas měl prospět tamním korálovým útesům, mangrovovým bažinám nebo tropickým deštným lesům?

Číst dál

Lež jménem zdravé tuky: Proč je dnes Číst dál infarktů?

31. 8. 2012

V posledních pětadvaceti letech se náš jídelníček zásadně změnil – od živočišných tuků jsme přešli k rostlinným. Jenže lékaři dnes opět varují: na infarkt umírá stále mnoho lidí! Jak je to možné?

Číst dál

Na Sumatře zanikne milion hektarů lesa, kde žijí ohrožené druhy zvířat

22. 8. 2012

Vzácní orangutani, tygři, sloni a další ohrožené druhy zvířat na Sumatře zřejmě brzy přijdou o podstatnou část svého životního prostředí. Z povrchu ostrova má nenávratně zmizet člověkem dosud nedotčený les o rozloze jednoho milionu hektarů.

Číst dál

Palmový olej - zelená devastace přírody

14. 7. 2012

Palmový olej měl být ekologickou spásou světa. Místo toho jen "přilévá olej do ohně" devastace přírody. Kdo se z toho bude zodpovídat?

Číst dál

Palmový olej nese miliardy, podle ekologů ale ničí Indonésii a Malajsii

9. 7. 2012

Minulý týden vrhl malajský státní výrobce palmového oleje na trh akcie, které mu vynesly přes tři miliardy dolarů. Byznys tedy jen vzkvétá, nicméně podle ekologických organizací musí palmovým plantážím ustupovat rašeliniště a deštné pralesy.

Číst dál

Tropický prales na Borneu? Spíš palmová spoušť

12. 6. 2012

Bývaly tu hluboké a neprostupné pralesy a unikátní lidské kultury. Bujnou vegetaci nahradily uniformní palmové plantáže. Uvěznily zbylé živočichy v izolovaných kapsách lesa, kde zvolna umírají, a z nebojácných lovců lebek vytvořily zlomené nádeníky. Borneo i jiné ostrovy jihovýchodní Asie se proměnily v rajskou zahradu dřevařského a palmového průmyslu.

Číst dál

Student brání tropický prales

6. 6. 2012

Paradox - kvůli palmovému oleji, ze kterého se vyrábí bionafta pro ekologičtější dopravu, se kácejí původní tropické pralesy na Borneu. Michal Gálik, student Přírodovědecké fakulty UK sehnal 50 tisíc, odjel na Borneo do Východního Kalimantanu a natočil o tomto paradoxu dokument s názvem Zelená poušť.

Číst dál

Cesta za palmovým olejem

13. 12. 2011

V Indonésii probíhá jedno z nejmasovějších odlesňování na planetě, v průměru okolo 2 milionů hektarů ročně. V roce 1950 zabíral lesní porost Indonésie kolem 160 milionů hektarů, dnes má méně než 48 milionů hektarů. Masivní přeměna pralesa na palmové plantáže je omlouvána jako nástroj boje proti změnám klimatu potažmo pro výrobu biopaliv.

Číst dál

Několik důvodů, proč nepoužívat palmový olej

25. 7. 2011

Každé pravidlo má svou výjimku. Ne všechny rostlinné oleje jsou tělu prospěšné, ovšem nezdravý palmový olej jíme v mnoha potravinách, aniž bychom o tom věděli. A co hůř, přispíváme tím k ničení tropických pralesů. Ptáte se, jak je to možné?

Číst dál

Spasí olejná palma svět? (překlad)

26. 1. 2011

Jistá reklama se odehrává v typickém kancelářském prostředí. Zaměstnanec znuděně sedí u svého stolu a sleduje tikání hodin na stěně. Když konečně nastane očekávaná přestávka, vytáhne tyčinku KitKat od Nestle. Při otevírání jejího obalu si však nevšimne něčeho, co vidí pouze divák: místo čokoládové tyčinky se v obalu ukrývá tmavý chlupatý orangutaní prst.

Číst dál

Palmový olej v nádržích ohrožuje deštné pralesy

9. 2. 2010

Podle dokumentu Evropské komise se zvýší množství palmového oleje, který se bude moci využívat jako součást pohonných hmot. Olejové plantáže ale ohrožují existenci deštných pralesů.

Číst dál

Orangutani bojují kvůli rozrůstání palmových plantáží o přežití

8. 11. 2009

Malou orangutanku Cintu našli ekologové ztracenou v rozsáhlých palmových plantážích. Bez matky by nepřežila a indonéští vesničané by ji prodali. Teď je jednou z mnoho obětí expanze palmy olejné v rezervaci pro lidoopy. Orangutanům vadí především mizení původních porostů.

Číst dál

Na Borneu objevili tisíce vymírajících orangutanů, uprchli před požáry

12. 4. 2009

Ochránci přírody objevili v odlehlé části indonéského pralesa na ostrově Borneo jedinečnou populaci ohrožených orangutanů. Kolonie čítá přes dvě stovky opičích příbytků, vymírajících lidoopů může být až dva tisíce. Do nepřístupné skalnaté oblasti zřejmě uprchli před pralesními požáry.

Číst dál

BBC: Plantáže olejové palmy nejsou řešením pro ochranu klimatu

4. 12. 2008

Pěstování palmy olejové snižuje biodiverzitu a jen málo přispívá ke snižování emisí skleníkových plynů, tvrdí mezinárodní studie publikovaná v magazínu Conservation Biology. Podle vědců především kácení původního porostu, který musí uvolnit místo palmovým plantážím, výrazně omezuje prostor pro řadu vzácných druhů rostlin i živočichů, píše internetové zpravodajství BBC.

Číst dál

Studie: Dopady české spotřeby na rozvojové země

11. 3. 2008

Tato studie si klade za cíl ukázat, že lidé v ČR, která je 34. nejbohatší zemí na světě, mohou prostřednictvím denně spotřebovávaných výrobků pozitivně nebo negativně ovlivňovat situaci stovek tisíc chudých lidí v rozvojových zemích všech kontinentů.

Číst dál