Palm Oil Scanner na GooglePlayPalm Oil Scanner na AppStoreNepal prales v motoru28denní výzva Zatočte s palmáčem1. únor - Den bez palmového oleje

nahoru

Stručné
info
Certifikace
ano/ne?
Očitá
svědectví
Chci
se zapojit
Chci
vědět víc

1. únor – Den bez palmového oleje

Den bez PO

Tento Den bez palmového oleje je hlavně připomínkou toho, co se událo a co je zapotřebí ještě udělat. Je připomínkou naší globální odpovědnosti. Je totiž na každém z nás, jestli aktivně ovlivníme dění na druhé straně planety. Prosíme vás proto, zkuste jeden den, klidně i dva, tři, pět nebo také každý den žít bez palmového oleje – bez výrobků, které ho obsahují. Pomůžete jak svému zdraví, tak i přírodě a nakonec zjistíte, že navíc i ušetříte, protože tolik zbytečností s palmovým olejem vlastně ani k životu nepotřebujete.


Kde začít | Jak komunikovat s firmami | Historie Dne bez palmového oleje | Materiály ke sdílení


Kde začít

 1.

Ti, kteří nejsou do problematiky palmového oleje zatím natolik zasvěceni, si mohou přečíst základní informace nebo shlédnout zajímavý dokument Zelená poušť, který popisuje dopady produkce pěstování palmy olejné na indonéskou přírodu i obyvatele.

 2.

Koukněte a sdílejte skvělé video Zodpovědnost za planetu začíná doma, jehož iniciátorkou je Veronika Čermák Macková.

 3.

Zkuste si projít 14 bodů v sekci Chci se zapojit.

 4.

Staňte se porotci kuchařské soutěže.

 5.

Napište výrobcům.

 6.

Sdílejte, prosím, informace a letáčky o akci na svých webech, profilech, e-mailem nebo si je vytiskněte a rozdávejte v obchodech, školách, lékárnách, ordinacích, zoo, WC - zkrátka, kde Vás napadne. Děkujeme!

 

Jak komunikovat s výrobci

 1.

Při nákupech můžete vyzkoušet aplikaci, odkud také můžete poslat stížnost výrobci.

Palm Oil Scanner na GooglePlayPalm Oil Scanner na AppStore

 2.

Hromadně můžete obeslat výrobce prostřednictvím webu palmoilscanner.com.

 3.

Pro přímou komunikaci s firmami můžete využít dokument Pět nejčastějších omylů a také vzorovou komunikaci v češtině nebo v angličtině, která upozorňuje na nejčastější argumenty firem a radí, jak na ně reagovat.

CO JE DŮLEŽITÉ?
Ačkoliv tato událost vyzývá k oslovování firem, které palmový olej používají, naším cílem v žádném případě není absolutní, slepý bojkot palmového oleje. Chceme nabídnout efektivní řešení. Požadujme proto především, aby výrobci přehodnotili své dosavadní technologické postupy i získávání surovin pro výrobu (nejen) v oblasti používání palmového oleje. Samozřejmostí by mělo být obojí co nejšetrnější a nejohleduplnější jak ke zdraví lidí, tak i k životnímu prostředí u nás i na druhém konci světa.

JAK NA TO?
První krok, kterým by mělo být nahrazení, je ze všeho nejdůležitější, protože alespoň zatím není a v nejbližší době nebude možné pokrýt veškerou současnou spotřebu pouze certifikovaným palmovým olejem - tedy určitě ne s tím, že bychom v příštích 20 letech nevykáceli jediný strom. Společnosti odebírající palmový olej by měly v prvé řadě nahradit palmový olej ve výrobě regionálními oleji/tuky všude tam, kde je to technologicky možné. Pokud by to možné nebylo, měly by vyžadovat výhradně palmový olej v BIO kvalitě v souladu s evropskými standardy.

BIO, nebo RSPO?
Na našem trhu se setkáváme s výrobci, kteří odebírají BIO palmový olej jako produkt ekologického zemědělství. Díky přísným a závazným mechanismům evropské značky BIO by dle našich dosavadních informací měly evropské bio-potraviny obsahovat pouze palmový olej ze skutečně ekologických farem. Globálně rozšířený certifikační systém RSPO má za účel zabránit dalšímu kácení deštných pralesů kvůli vysazování plantáží palmy olejné. Praxe však ukazuje na jeho velké nedostatky, což ústí pouze v líbivě vypadající řešení.

PROČ?
Výrobci by si měli uvědomit, že takovéto kroky přinesou prospěch nejen tropickým pralesním ekosystémům a lidem celé planety, ale i jim samotným, neboť jejich výrobky budou zodpovědně smýšlejícími spotřebiteli upřednostňovány před produkty jiných výrobců, kteří budou palmový olej nadále používat.

 

Historie Dne bez palmového oleje

Podrobnosti z českého Dne bez palmového oleje 2017 můžete sledovat na Facebooku www.fbl.me/denbezPO, ročník 2018 ZDE na Facebooku, zde 2019 a zde 2020. Určitě se též podívejte na report z demonstrací v roce 2019.

Dnem bez palmového oleje navazujeme na úspěšnou akci Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem, která se konala 1. února 2016.

K facebookové události se tehdy přihlásilo přes 30 tisíc lidí a Koalice na podporu této akce poskytla své materiály (okruhy firem na které se zaměřit, návod na komunikaci se společnostmi a následné zpracování získaných informací do naší databáze). Referující media tlak na firmy ještě umocnila a pro řadu českých firem to byl další z přelomových momentů, který je donutil palmový olej opravdu opustit.

V průběhu tohoto roku se toho událo hodně a my Češi jsme se tak stali vzorem pro celou Evropu. Podařilo se nám problematiku palmového oleje dostat do povědomí dvou třetin populace České republiky, některé firmy se nám podařilo přesvědčit, aby od palmového oleje zcela ustoupily, a některé jej alespoň omezily či hledají alternativy. To, že to opravdu jde, nám dokazují například tyto firmy. Nejen výrobci, ale i restaurace, školy nebo třeba zoologické zahrady zcela vyřadily výrobky s palmovým olejem ze své nabídky a šíří informace o této problematice, ať už popisem výrobků nebo v rámci vlastních osvětových aktivit. I značná část nás občanů se začala celoročně vyhýbat produktům s palmovým olejem a vznikly tak pro přehlednost a snadnější nákupy i vyhledávače, kde jsou výrobky bez palmového oleje uvedeny: zde na webu nebo www.bezpalmovehooleje.cz.

O rok později pak došlo ke klíčovému setkání Romana Munzara, pořadatele události, s předními zástupci Koalice proti palmovému oleji. Výsledkem byla dohoda, že tuto akci zkusíme společně organizovat pravidelně a bude se jmenovat Den bez palmového oleje. I ten v roce 2017 sklidil obrovskou pozornost. Věnovala se mu média a dosah přes sociální sítě byl na více jak 300 tisíc uživatelů.

V tiskové zprávě jsme psali, že ambicí do dalších let je jeho rozšíření na mezinárodní úroveň. Toho se nám však podařilo docílit záhy po jejím vydání. Informace šířila a k akci se přidala i hnutí na Slovensku, v Polsku, Portugalsku a Holandsku. A tak se z něj rázem stal Mezinárodní den bez palmového oleje. V tento den se zároveň do té doby česko-slovenská Koalice proti palmovému oleji přerodila v mezinárodní koalici Palm Oil Watch International. Mezi jejími prvními členy byla hnutí nejen z ČR, ale také ze Slovenska, Polska, Německa, Kanady, Austrálie a dokonce i z Nepálu a Brazílie, a další se stále přidávají!

Díky takovému ohlasu vznikl opět zcela spontánně z jednoho dne celý Bezpalmový únor, v rámci kterého byla představena 28-denní výzva Zatočte s palmáčem.

Materiály ke sdílení

1. únor - Mezinárodní den bez palmového oleje

1. únor - Mezinárodní den bez palmového oleje

1. únor - Mezinárodní den bez palmového oleje

1. únor - Mezinárodní den bez palmového oleje

1. únor - Mezinárodní den bez palmového oleje