Pokud se Vám zpráva nezobrazuje správně, otevřete si ji v prohlížeči zde.

Bezpalmový zpravodaj

(prosinec 2017)
 

 

Vážení členové, dobrovolníci, partneři a další příznivci Koalice proti palmovému oleji,

 

doufáme, že vám i v předvánočním čase zbývá pár chvil na nový Bezpalmový zpravodaj.

Najdete v něm:

Možnosti propagace vašich aktivit na webu Koalice
Nové dárkové certifikáty a benefiční pohledy
Jak napéct opravdové Vánoce aneb „3R“ cukroví bez palmového oleje
Speciál o kojeneckých mlécích
Fotografie pro osvětové účely
Pro dobrovolníky
Mezinárodní Koalice a další projekty
Putovní výstavy
Mobilní aplikace
Letní a zimní Den bez palmového oleje
Certifikace stravovacích zařízení
Podpora terénních projektů
Nové články, rozhovory, videa, petice, reporty z akcí

Možnosti propagace vašich aktivit na webu Koalice

  1.  Někteří naši členové nás oslovili s dotazem na možnost sdílení informací o přímé podpoře jejich projektů na webových stránkách Koalice. ANO, JDE TO! Všichni členové mohou mít na webu informace o číslech účtů svých veřejných sbírek a odkazů na e-shopy. Pokud nemáte otevřenou veřejnou sbírku, můžete využít veřejné sbírky Ekologické servisní organizace (www.esorg.org). Zájemci pište hlavní koordinátorce na koordinator.kppo@gmail.com.
  2. Naši členové mohou propagovat své akce přes webový kalendář Koalice. Stačí, když se jen na akci zmíníte o palmoolejné problematice, a informace o vaší akci mohou být v kalendáři na webu Koalice a/nebo na Facebooku. Propagační materiály naleznete na webu v sekci Nabízíme. Momentálně jsou skladem k zaslání Palmanachy a tyto letáčky
 

Nové dárkové certifikáty a benefiční pohledy

Jistě víte, že Koalice funguje téměř výhradně na dobrovolnické bázi. Proto jsme jako další formu možností pro pokrytí nezbytných nákladů vytvořili dárkové certifikáty jakožto nejekologičtější dárky na světě. Vybírat můžete na webu a lze je též jak v tištěné, tak v elektronické podobě zakoupit přes e-shop www.pomahamprirode.cz, kde najdete i řadu dalšího benefičního zboží na podporu projektů na ochranu české i tropické přírody. 

Velmi děkujeme Lucie Buchbauerová za nádherné kresby! Výtěžek z této limitované edice pohledů je využit na další rozvoj Koalice proti palmovému oleji a přímou podporu terénních projektů na ochranu tropické přírody. KOUPÍTE JE ZDE --> http://bit.ly/2BcWqtP

PS: Nezapomeňte nás sledovat i v novém roce, kdy se budou dražit originály krásné přírodovědkyně Lucie Buchbauerové!


 

Jak napéct opravdové Vánoce aneb „3R“ cukroví bez palmového oleje

Z iniciativy Lucie Barošová, autorky putovní výstavy Cesta palmového oleje, která je k dispozici k zápůjčce, vznikla takhle nádherná Vánoční bezpalmová kuchařka. Kromě receptů v ní najdete i spoustu dalších informací a tipů, jak se v kuchyni obejít bez palmového oleje a Lucka bere v potaz i šetrnost dalších potravin. Dostanete se k ní z našeho webu  nebo přímo tudy.
 
 
Při této příležitosti jsme také vydali tiskovou zprávu, ve které představujeme koncept 3R. Najdete ji zde a podrobněji vysvětlený koncept již po Novém roce na webu.
 

Speciál o kojeneckých mlécích

Dotazy na složení kojenecké výživy jsou jedny z nejfrekventovanějších. Proto velmi vítáme pátrání analytické chemičky Viktorie Tománkové, která téma zpracovala od hlavy až k patě. Výsledkem jsou její e-booky Palmový olej v kojeneckých formulích a Přehled umělých kojeneckých formulí bez palmového oleje na trzích ČR, Francie, Švýcarska, Německa a ŘeckaStáhnout e-booky zdarma.
 

Fotogalerie pro osvětové účely

Členům i dalším příznivcům, kteří propagují palmoolejnou problematiku, zpřístupňujeme galerii fotografií. Pokud není uvedeno jinak, jedná se pro osvětové aktivity o volné fotografie bez nutnosti uvádět autora. V opačném případě, prosím, respektujte copyright, který je na fotografii uveden. Samozřejmě budeme rádi, pokud nám galerii pomůžete rozšiřovat.
 

Pro dobrovolníky

Zájemci pište hlavní koordinátorce na koordinator.kppo@gmail.com přes webový formulář. Na webu najdete spoustu možností, jak se zapojit jako jednotlivec nebo jako dobrovolník, aktuální nabídku pak níže:
  • oblast: propagace – příprava letáčků podle šablony, vyhledávání a tvorba událostí na sociálních sítí FB a G+ pro výstavy a další akce spojené s palmoolejnou problematikou na základě zpráv od členských organizací. Časová náročnost: cca 1 hodina/týden (nepravidelné)
  • oblast: webové aktualizace – vyhledávání (seriózních) článků, videí a petic a jejich evidence přes online formulář. Časová náročnost: cca 1 hodina/týden (nepravidelné)
  • asistent předsedkyně pracovní skupiny pro monitoring (s aspirací na post předsedy/kyně) – a) vyhledávání / komunikace s firmami za účelem aktualizace databáze bezpalmových a slušných firem, b) vytvoření/zajištění kvalitnější databáze na evidenci výrobků s a bez palmového oleje
  

Mezinárodní Koalice a další projekty

Spouštíme antipalmařskou kampaň v Turecku! Máme přeložené první stránky webu do turečtiny a založená stránka na Facebooku už první fanoušky. 

Velmi slibně se rozjela slovenská kampaň, kterou má pod palcem koordinátor Richard Ulianko. Na příští rok jsou domluveny prostory na 15. – 17. 6. 2018, kdy probíhat 0. ročník Mezinárodního ekologického festivalu, jehož součástí by měla být i Mezinárodní konference o pralesech a setkání Slovenského ochranářského sněmu, a na výstavišti Agrokomplex Nitra v termínu 16.-19.8.

 
POZOR: V jednom z těchto termínů pravděpodobně proběhne Mezinárodní setkání členů Koalice proti palmovému oleji/Palm Oil Watch International!
 
Po Novém roce spouštíme kampaň na vytvoření Ekokaravanu (angl. Eco Caravan), tedy kočující maringotky šířící osvětu o ochraně české i světové přírody s přímou podporou projektů prodejem ekologického benefičního zboží. Prozatím jsou plánovanými destinacemi ČR, Slovensko a Polsko. Sledujte náš Facebook, ať Vám nic neunikne!
 
Připravili jsme podklady a podle avizovaného plánu napsali generálnímu řediteli Lesů ČR ohledně zajištění aktivní ochrany Moravské Amazonie.
 
Rovněž podporujeme aktivity na ochranu (pra)lesů v Polsku (Bielověž) a na Slovensku (kampaň My sme les) a rozjíždíme spolupráci se slovenskými, rakouskými a maďarskými ochranáři v ochraně lužních (pra)lesů a pastevních lesů Podunají od NP Podyjí až po Vídeň a Budapešť.   

 

Putovní výstavy

Putovní výstava „Na čem (se) smaží Indonésie“ překročila hranice České republiky! Níže najdete přehled letošních výstav proběhnuvších i těch plánovaných na příští rok. Jejich anotace a podmínky zápůjčky najdete na webu.
 
V letošním roce hostila velkou výstavu tato města: Brno, Františkovy Lázně, Bílina u Teplic, Babiogorský národní park - Zawoja (Polsko) a Opolská univerzita (Polsko). Malá výstava byla v městech: Brno, Vrchlabí, Olomouc, několikrát Praha, Bílina, Zoo Hododnín a Cestu palmového oleje si mohli prohlédnout v Jindřichově, Olomouci, Praze a Josefově.
 
V příštím roce 2018 velká výstava zavítá:
leden 2018 -  Košumberk, Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé
únor - březen - Louny, Divadlo Vrchlického
duben - Háj ve Slezsku
15.-17.6. - Nitra - 0. ročník Mezinárodního ekologického festivalu
16.-19.8. - Nitra - Agrokomplex 2018                                      
 
Přehled výstav a dalších akcí vždy najdete též na našem Facebooku, Google+ a webu (k
alendář najdete též v zápatí domovské stránky).

Veškeré detaily komunikujte s naší koordinátorkou výstav Zuzkou Galle na vystavy.kppo@gmail.com.
 
Prosím šiřte informace o možnostech propagace tématu a termínech dle Vašeho regionu působnosti a přátel a díky za případnou pomoc s dalším umístěním výstav.

Pokud je vám milejší audiovizuální formát, zkuste najít vhodný prostor a zařídit promítání jednoho z dokumentů týkajících se palmoolejné problematiky. Více info najdete zde.

 
PS: Příspěvky na další duplikáty výstav a náklady spojené se zasíláním shromažďujeme na transparentním účtu č. 2001032353/2010, s poznámkou: „výstava“.
 
 

Mobilní aplikace

Konečně po dlouhém boji máme připravenou mobilní aplikaci, která pomocí čárového kódu ověří, zda produkt obsahuje palmový olej. Ke stažení bude zdarma a v prvním kroku určena pouze pro ČR, postupně se však bude rozšiřovat i do dalších zemí.

Kromě toho, že aplikace bude pomocníkem pro lidi, kteří se chtějí palmovému oleji vyhnout, bude databáze použita k více účelům. Po prvotní kampani chceme oslovit prodejny prodávající potraviny online, aby využili naši databázi k sestavení filtru pro potraviny bez palmového oleje. Zároveň budeme písemně oslovovat výrobce a distributory, aby od používání palmového oleje upustili. Její oficiální vypuštění bude ve středu 27. 12. 2017. Informace najdete na našem webu a Facebooku.

 

Letní a zimní Den bez palmového oleje

Akce navazuje na Mezinárodní den orangutanů, který se koná 19. srpna a ústí v Týden pro pralesy. S upomínkou na zimní Mezinárodní den bez palmového oleje se k němu v roce 2017 veřejně připojila Zoo Ostrava, Zoo Ústí nad LabemZOO Bojnice, ZOO Spišská Nová Ves a ZOO Plzeň.
 
POZOR: Pro zimní Mezinárodní den bez palmového oleje hledáme instituce (např. školy, nevládky, obchody, restaurace,...), které se k němu oficiálně připojí. V roce 2018 navíc už tento námi založený mezinárodní den poběží ve větší míře už i v Indonésii!
 

Certifikace stravovacích zařízení

Letošním rokem vypuklo udělování certifikátů za bezpalmový provoz, které má pod taktovkou naše členská organizace Lestari. V červnu ve stravovacích zařízeních v Zoo Dvůr Králové obdrželi první zlaté certifikáty, jelikož kompletně odstranili palmový olej ze svých restaurací a stánků. Nenajdete ho ani v kuchyni, ani mezi doplňkovým prodejem. Iniciativa vychází z celkové koncepce Zoo Dvůr Králové, která odstranila palmový olej i ze všech krmiv pro zvířata. Velký dík patří i vedení Gastro-Zoo.
 
Při příležitosti Letního dne bez palmového oleje obdrželo v Zoo Ostrava stříbrný certifikát Na palmovém oleji nesmažíme šest stravovacích zařízení a dvě zařízení dokonce dosáhla na zlatý certifikát tedy 100% bez palmového oleje.

Zoo Olomouc má čtyři zlaté a jeden stříbrný certifikát a další stříbrný certifikát byl udělen restauraci Savana v ZOO Ústí nad Labem.

Stříbrným certifikátem "Na palmovém oleji nesmažíme" se pyšní třeba i ENVIRA, o. p. s., Zdravá Jídelna v Toulcově Dvoře. 

 

Podpora terénních projektů

Nesmíme zapomenout ani na naše členské terénní projekty. Za zmínku určitě stojí fakt, že se podařilo vybrat peníze na podporu projektu Kukang (inhalační zařízení pro kliniku) a Mořské želvy (příručka pro ochranu mořských želv). Ještě jednou děkujeme všem našim příznivcům, kteří na tyto důležité tropické projekty přispěli a přidáváme též prosbu o akutní pomoc projektům Zátoka nosatých opic Stanislava Lhoty a Mořské želvy Hanky Svobodové, které jsou ve finanční krizi.

Nejúspěšnější charity shop ze severní Moravy dobyl Prahu! Sdružení Moment tento měsíc v Praze otevřelo dobročinný second hand, který svou činností podporuje další neziskové organizace jako třeba náš africký členský projekt Save elephants.

 

Nové články, rozhovory, videa, petice, reporty z akcí…

Stanislav Lhota / Petr Havel / palmový olej - Debatní klub (video)

23. 10. 2017 - O palmovém oleji, spotřebitelských návycích a zemědělských praktikách v globálních souvislostech. Stanislav Lhota debatuje s agrárním analytikem Petrem Havlem na téma vztahující se k pěstování palmy olejné a s tím spojené problematiky palmového oleje.

 

Palmový olej: nenáviděnou i oceňovanou surovinu čeká nejistá budoucnost

21. 7. 2017 - Palmový olej se stal nejpoužívanějším rostlinným olejem na planetě. Najdeme ho v pečivu, sunaru i tradičních výrobcích. Bylo tomu tak i před rokem 1989? V naprosté většině případů ne. Je žádoucí jeho ústup? Číst dál
 

Palmový olej a kácení dřeva přivedlo tygry sumaterské na pokraj vymření

7. 12. 2017 - Tygři potřebují k životu ohromná území. A vhodných míst je stále méně. Tygři sumaterští ztratili již přes 90 procent prostoru, který ještě nedávno obývali. S budoucností tygrů na Sumatře to nevypadá moc dobře. Více

Biopaliva jsou obří omyl a lány řepky biologická poušť, říká muž, který odmítl profesuru od Zemana (video)

"Za tento vývoj si můžeme my a můžeme s tím něco dělat,“ říká ve Výzvě profesor David Storch, biolog z Centra pro teoretická studia, přednášející Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a člen Koalice proti palmovému oleji.
 
Věděli jste, že agropaliva nejsou primárně výmysl ekologů, ale vlád států Jižní Ameriky, které tím chtěli snížit svoji závislost na ropě?

Mozaika potravin

3. 12. 2017 - Marketing Unileveru má propracovaný způsob jak propagovat svoje výrobky z rostlinných olejů. Iniciativa Vím, co jím je jejich nástroj. Používá kriteria mezinárodní nadace v jejíž pozadí rovněž stojí firma Unilever (výrobce Hery, Ramy, Perly a Flory) a kriteria jsou udělaná rostlinným olejům na míru a jsou hodně benevolentní k cukrům. Limit 20% přidaných cukrů je pořád hodně (ale pravda je, že na trhu existují i výrobky s větším množstvím cukru...). Více

Mise Apollo 11 úspěšně splněna!

10. 11. 2017 - Přes 50 ochranářů ze Slovenska, České republiky, Polska, Turecka, Španělska a Portugalska z jedenácti ochranářských organizací společné před pár dny pomáhalo chránit úchvatnou přírodu Bielych Karpat, včetně kriticky ohrožených motýlů. A u toho vysvětlovali zdánlivé zcela protichůdné způsoby ochrany přírody. Přímo z úst předního primatologa Stanislava Lhoty z Koalice proti palmovému oleji, který na vlastní oči spatřil neblahé důsledky spotřeby palmového oleje na přírodu tropů jsme se řešili, jak můžeme orangutanům, tygrům i nosorožcům pomáhat i my ve střední Evropě. Více

Petice pro prezidenta Joka Widoda: Prosím zachraňte Zátoku nosatých opic!

Stavba velmi kontroverzního mostu Pulau Balang znamená katastrofální nevratné poškození životního prostředí na jednom z posledních nedotčených pobřežních stanovišť ve východním Kalimantanu (Indonésie) - zálivu Balikpapan. Navíc je projekt ekonomicky neefektivní, plýtvá vládními prostředky a povede k nárůstu emisí oxidu uhličitého v Indonésii, a to jak z nadměrného počtu kilometrů vozidel, tak zničení lesa. Podepsat petici. Další petice najdete na webu.
Závěrem mi v tomto předvánočním čase dovolte připomenout modlitbu za pralesy, ke které se můžete připojit každé úterý ve 20 hodin.
 
Přejeme hlavně příjemné a poklidné svátky, ať už si je uděláte jakékoliv.
 
V příštím roce se na další spolupráci za celou KPPO těší,
Martina Skohoutilová
koordinátorka

____________________________________________________________

Generální partner                Hlavní partner                                         Partneři                           
                              
Spolupracujeme s
       

a řadou dalších.

Pro odhlášení z newsletteru klikněte sem.